Inginer de Sistem IT - Compartiment Solutii HDC (IS-SH)

ROMTELECOM SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura dezvoltarea infrastructurii HDC (Retea de date, Sisteme, Management si Monitorizare) precum si relatia cu alte Divizii/Departamente implicate
- Asigura suport pentru proiectare si consultanta pentru solutii informatice complexe destinate clientilor externi
- Asigura testarea noilor solutii si tehnologiilor utilizate
- Alocarea optima a resurselor si asigurarea implementarii cu succes a obiectivelor proiectelor si contractelor (timp, calitate si costuri)
- Asigura performanta si disponibilitatea crescuta a solutiilor de infrastructura (servere,sisteme de operare, storage, SAN si alte echipaniente HW/SW ), incepand cu proiectarea noilor sisteme, administrarea serverelor si echipamentelor de retea, prin controlul planificarii si utilizarii capacitatii, administrarii configuratiilor, monitorizare pro-activa si asigurarea securitatii sistemelor
- Asigura protejarea datelor clientilor prin dezvoltarea sistemelor de securiate si protectie la dezastre
- Evalueaza cerintele pentru imbuntatire/dezvoltarc, identifica riscurile si oportunitatile de dezvoltare, recomanda solutii de sisteme integrate
- Asigura intocmirea documentatiilor de proiect, pentru implementarea solutiilor de ICT, se asigura ca sistemele corespund standardelor IT.

CERINTE

- Studii superioare (licenta) in domeniul IT sau echivalent
- A testate prin care se confirma studii de pregatire in siteme specifice IT
- Experienta de lucru 2-3 ani in domeniul IT
- Experienta in operare si administrare sisteme de operare Windows, Linux, HP-UX
- Cunostinte temeinice de configurare rutere si echipament retea
- Intelegere generala a sistemului de functionare, ambient retea, platforma hardware si/sau domeniu de aplicatie
- Cunostinte de hardware (componente, periferice) si practice de software Office (Word, Excel)
- Buna comunicare in limba romana si aptitudini interpersonale deosebite
- Posibilitatea de a explica efectiv notiuni tehnice de IT
- Cunostinte de verificare si validare sistem
- Posibilitatea de a citi si interpreta documente ca manuale de instalare, materiale despre computere si pe cele de referinfa
- Orientare spre client
- Lucru in echipa
- Rezistenta la lucru in conditii de stres
- Limba engleza nivel mediu
- Capacitate de a lua decizii in mod independent.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...