Inginer de Sistem IT - Compartiment Operatiuni HDC (IS-OH)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Responsabil de planificarea, analizarea necesitatilor si a raportului cost/beneficii, alcatuirea justificarilor tehnice si de cost, proiectarea si implementarea sistemelor importante LAN/WAN interdepartamente
- Evalueaza cerintele pentru imbunatatire/dezvoltare, identifica lipsurile si erorile acestora si intocmeste studii de fezabilitate pentru a recomanda solutii pentru sistem care sa corespunda nevoilor clientilor
- Furnizeaza consultanta tehnica in probleme legate de proiectare a retelei, implementare si interconecatare la alte medii informatice
- Monitorizeaza si evalueaza utilizarea si functionarea retelei pentru a asigura operarea corespunzatoare a acestuia si un grad ridicat de utilizare a resurselor retelei informatice
- Supervizeaza modificarile efectuate pentru imbunatatirea eficientei in operarea retelei si asigura rezolvarea problemelor de operare aparute pentru ca reteaua sa functioneze intotdeauna corespunzator
- Proiecteaza si planifica securitatea retelei si protocoalele de acces pentru a mentine
integritatea retelei.

CERINTE

- Studii superioare in IT (Automatica, Electronica)
- Experienta de 3-5 ani in domeniul IT, relevanta pentru cerintele postului
- Experienta in operare si administrare sisteme de operare Windows, Linux, HP-UX
- Cunostinte solide in configurarea routere si echipamnete retele
- Cunoasterea protocoalelor TCP/IP
- Lucru in echipa
- Rezistenta la lucru in conditii de stres.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...