Inginer de Sistem

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Identifică cerinţele clientului şi gestionează aşteptările acestuia
-Defineşte specificaţii de sistem complexe şi proiectează arhitecturi de sistem
-Execută alocarea şi urmărirea cerinţelor de sistem
-Iniţiază şi gestionează modificarea cerinţelor şi analizează impactul modificărilor
-Generează estimări de costuri şi planificări
-Elaborează şi gestionează oferte de sisteme şi servicii
-Acordă consultanţă internă cu privire la planificarea, proiectarea şi implementarea sistemelor
-Identifică, propune şi implementează soluţiile, practicile şi procesele noi, considerate ca fiind cele mai bune în domeniu
-Joacă atât rol de lider de echipă, cât şi de contribuitor direct la activităţile de inginerie sisteme
-Identifică şi evaluează noi furnizori şi gestionează relaţiile cu furnizorii existenţi
-Îşi menţine la un nivel înalt cunoştinţele despre tehnologiile în continuă evoluţie din domeniul securităţii şi din domeniile conexe
-Asigură consultanţă tehnică şi îndrumare celorlalţi membri ai echipei

CERINTE

-Minim 2 ani experienţă în domeniul ingineriei
-Experienţă în analiza, specificarea şi proiectarea sistemelor de securitate
-Experienţă în relaţiile cu clienţii
-Experienţă în coordonarea echipelor de ingineri în cadrul proiectelor
-Experienţă de lucru într-un sistem de management al calităţii ISO 9001
-Experienţa de lucru în străinătate este un avantaj
-Cunoştinţe avansate despre concepte de securitate fizică
-Cunoştinţe în domeniul reţelelor de date şi securităţii informatice
-Cunoştinţe avansate despre echipamente de securitate pentru control acces, TVCI, protecţie perimetrală, detecţie a efracţiei şi dispecerate
-Cunoştinţe avansate în domeniul instalaţiilor electrice de curenţi slabi
-Cunoştinţe despre principiile de proiectare ale instalaţiilor de curenţi slabi
-Cunoştinţe de bază în domeniul ingineriei mecanice
-Fluenţă în utilizarea suitei MS Office
-Fluenţă în utilizarea pachetelor de grafică Visio/AutoCAD
-Fluenţă în limba engleză, abilitate de a purta o conversaţie pe un subiect tehnic, abilitatea de a înţelege documentaţie tehnică/operaţională în limba engleză
-Vocabular tehnic bogat şi abilitatea de a scrie documentaţii tehnice în limba română şi engleză
-Relaţii interpersonale bune în interacţiunea cu clienţii, colegii şi ceilalţi angajaţi, atitudine politicoasă şi prietenoasă
-Comunicare eficientă în scris şi oral
-Gândire critică, analitică şi abilităţi de rezolvare a problemelor
-Abilităţi organizaţionale şi de management al timpului
-Abilităţi de prezentare
-Cunoaşterea altor limbi străine (franceza, germana, arabă) reprezintă un avantaj
-Carnet de conducere categoria B
-Atitudine pozitivă, orientată spre obiective
-Inventivitate
-Abilitatea de a lucra fără supervizare directă, arătând iniţiativă şi gândire independentă
-Abilitate şi disponibilitate de a lucra într-o organizaţie distribuită geografic, într-un mediu multicultural, cu toleranţă şi respect pentru diversitate culturală şi rasială
-Abilitatea de a genera şi dorinţa de a comunica idei inovative într-un mediu colaborativ
-Orientare către calitate
-Disponibilitate de a călători şi a lucra în tară şi străinătate pentru perioade între 1şi4 săptămâni

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati