Inginer de sistem

S.C.RADCOM SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Proiectarea, punerea in aplicare, precum si administrarea retelelor de tip LAN / WAN
- Proiectarea, punerea in aplicare, precum si administrarea serverelor de securitate si a celor de aplicatii si baze de date
- Efectuarea monitorizarii, intretinerii si depanarii a sistemelor aflate in productie
- Efectuarea backup-ului sistemelor aflate in productie
- Instalarea si configurarea echipamentelor de retea: switch, routere, acces-point
- Efectuarea mentenantei preventive si corective a retelei si a echipamentelor de retea
- Solutioneaza problemele retelei si a echipamentelor de retea
- Instaleaza si monitorizeaza conexiuni VPN cu alte filiale
- Instalarea si configurarea sistemelor de operare Windows si Linux (desktop + server)
- Instalarea si configurarea diferitelor aplicatii (Office, antivirus, remote control)
-Instalarea si configurarea diferitelor softuri de baze de date (MSSQL, Sql, ORACLE)
- Recomanda si instaleaza patch-uri si upgrade-uri pentru sistemele aflate in productie
- Creaza si revizuieste procedurile si politicile departamentului IT
- Intocmeste proceduri de migrare / upgrade si planuri de teste
- Efectueaza mentenanta preventiva si corectiva a echipamentelor hardware si software, iar pe baza constatarilor recomanda actiuni ce vor fi luate ulterior
- Evalueaza si proiecteaza solutii complete la cererea clientilor
- Asista echipa de vanzari pentru crearea ofertelor tehnice catre clienti.
- Ofera asistenta si suport prin telefon.

CERINTE

-Experienta de lucru relevanta de minim 2 ani in depanari de hardware, software si comunicatii (helpdesk)
- Calitati analitice si de comunicare foarte bune si abilitatea de a exprima concepte tehnice, atat verbal cat si in forma scrisa
- Abilitate de a lucra sub presiune, gestionarea mai multor sarcini in acelasi timp si respectarea stricta a termenelor limita
-Abilitatea de a invata tehnologii noi
- Motivat si capabil de a lucra atat singur cat mai ales in echipa
-Experienta in lucrul cu programe de tip Office
- Capabilitatea de a avea ore de lucru flexibile si de a se adapta rapid la schimbari ale prioritatilor
- Abilitati bune de comunicare cu clientii in asigurarea asistentei si a rezolvarii problemelor tehnice
- Bun coechipier cu abilitati foarte bune de gestiune a timpului si al urmaririi sarcinilor
-Abilitatea de a gestiona mai multe sarcini in acelasi timp si de a ajusta prioritatile la cerere.
- Comunicare orala si scrisa foarte buna (in special legata de documentatiile tehnice)
- Disponibilitate de suport tehnic in afara orelor de program
- O cunoastere buna a limbii engleze (scris si vorbit).
Avantaj:
- Cunoasterea altor limbi straine
- Experienta minimala in administrare Microsoft Active Directory
- Experienta minimala in administrare MS SQL server, MySQL si Oracle Database
- Experienta minimala in administrare Sisteme de Operare Linux
- Experienta minimala in administrare email, web, ftp, proxy, iptables, networking.

BENEFICII OFERITE

- Salariu atractiv, conform experientei si calificarilor;
- Oportunitati de dezvoltare profesionala;
- Instruire in domeniul tehnic ;
- Asistenta medicala privata;
- Activitati sportive

RADCOM is a Romanian telecommunication company which develops, integrates and supports software for TelCo platforms, telematic solutions and call centers. Trusting and traditional partner of world leading IT companies, RADCOM provides software development, integration and customization, software consultancy, hardware manufacturing of LED displays, vehicle Onboard Computers, GSM networks and radio networks installation and other related services.