INGINER DE SISTEM

MIDOCAR

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Proiecteaza, dezvolta si integreaza re¿elele de comunicatie (date-voce);
- Efectueaza administrarea serverelor (DNS, Servere de aplicatii, Server de Exchange);
- Monitorizeaza functionarea retelei IT&C din companie, asigurand intretinerea acesteia si a aplicatiilor, precum si solutionarea problemelor aparute in derularea activitatii;
- Asigura implementarea si monitorizarea functionarii solutiilor de securitate si arhivare (back-up) a datelor;
- Asigura implementarea si între¿inerea politicilor de securitate (programe antivirus, alte pachete software standard, firewalls, controlul nivelelor de acces ale utilizatorilor la resursele IT ale firmei);
- Realizeaza instalarea, configurarea si buna functionare a sistemelor IT din cadrul companiei (date-voce);
- Realizeaza instalarea, configurarea si monitorizarea functionarii diverselor pachete software achizitionate;
- Instaleaza si utilizeaza echipamentele active si programele de management din reteaua date-voce;
- Supravegheaza angajarea resurselor informatice in cele mai bune conditii;
- Realizeaza expertiza tuturor anomaliilor semnalate in functionarea / exploatarea re¿elei date-voce;
- Realizeaza expertize tehnice pentru toate sistemele informatice implementate in cadrul companiei in colaborare cu specialistii IT;
- Contribuie la implementarea de noi tehnologii;
- Asigura suport tehnic (helpdesk) pentru utilizatorii de programe standard si dedicate din cadrul companiei;
- Ofera solutii de imbunatatire a activitatii utilizatorilor;
- Asigura compatibilitatea echipamentelor noi cu cele vechi;
- Realizeaza actualizarea sistemelor de operare pe statiile de lucru;
Identifica si rezolva problemele hardware/software la statiile de lucru;
- Participa la inventarierea echipamentelor IT&C din companie.

CERINTE

- Studii: Absolvent al Facultatii de Automatica/Electronica/Cibernetica;
- Experienta: Minim 3 ( trei ) ani de experienta relevanta in aceeasi functie; Vechime minim 5 ani in domeniul IT
- Cunostinte solide de retelistica, date si voce;
Experienta in administrarea Windows 2000/2003 server, Active directory, protocoale TCP-IP;
- Experienta in lucrul cu software de securitate: firewalls (ISA Server), VPN, antivirus, wireless, backup;
- Experienta in administrarea Microsoft Exchange server;
- Experienta in administrarea bazelor de date Ms SQL
- Cunostinte de configurare si operare cu PC-uri, laptopuri, echipamente hardware, elemente de retea, servere, sisteme de operare Microsoft - toate versiunile, MS Office - toate versiunile,
HelpDesk

Cunostinte bune de limba engleza;
- Competente:
- profesionala si decizionala;
- capacitate de analiza, evaluare si intelegere a proceselor informationale specifice domeniului auto ;
- abilitati de comunicare;
- rapiditate in rezolvarea problemelor ;
- initiativa, flexibilitate, deschidere la nou;
atitudine responsabila fata de munca prestata

Infiintat in 1992 , MIDOCAR este unul dintre cei mai importanti dealeri Volkswagen si Audi din Romania.
Experienta dobandita in acest timp - fiind primul dealer Volkswagen din Romania - garanteaza calitatea tuturor serviciilor pe care le oferim:
- consultanta in alegerea celor mai potrivite autoturisme,
- propuneri avantajoase de finantare,
- service complet pentru intreaga gama de autoturisme Volkswagen si Audi
- piese de schimb din stoc sau la comanda.