INGINER - Compartiment IP Linii Inchiriate & VPN (ING-LI)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Utilizeaza tehnici operationale cu scopul de a rezolva problemele complexe ivite ¿n cadrul retelei sau ¿n relatia cu clientii.
- Ofera recomandari operative lu¿nd ¿n considerare aspectele tehnice si financiare precum si nevoile clientilor.
- Configureaza echipamentele din cadrul retelei MPLS cu scopul de a oferi servicii de date pentru clienti.
- Solutioneaza problemele clientilor semnalate prin aplicatie bon / e-mail.
- Monitorizeaza echipamentele de retea cu scopul de a determina si elimina disfunctionalitatile care pot aparea si conduce la ¿ntreruperi ¿n furnizarea de servicii catre clienti.

CERINTE

- Absolvent al facultatii de inginerie sau informatica (Telecomunicatii, Electronica, Cibernetica).
- 1-2 ani experienta ¿ntr-un domeniu similar.
- Experienta profesionala ¿n mediul ISP constituie un avantaj.
- Engleza fluent.
- Experienta ¿n lucrul cu ruterele si comutatoarele Cisco.
- Buna cunoastere si experienta ¿n lucrul cu MPLS, BGP, OSPF, ISIS, RIP, EIGRP, QOS.
- Certificare CCNA/CCNP constituie un avantaj.
- Experienta ¿n lucrul cu HP OpenView NNM, Cisco Works constituie un avantaj.
- Cunostinte de programare (Perl, PHP, MySQL) reprezinta un avantaj.

BENEFICII OFERITE

Compania ofera un pachet salarial competitiv, mediu de lucru dinamic si oportunitatea de dezvoltare a carierei profesionale.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...