HR MANAGER

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Evaluare, Recrutare, Training
- Efectueaza recrutarea, selectia si orientarea la lucru a noilor angajati potrivit politicilor si programelor companiei ;
- Analizeaza si furnizeaza informatii asupra dinamicii si problemelor de resurse umane ;
- Pe baza analizelor, face propuneri cu pentru cresterea gradului de motivare a salariatilor ;
- Elaboreaza programul anual de instruire si dezvoltare profesionala a angajatilor ;
- Asigura punerea in aplicare a unui plan de training anual in conformitate cu cerintele posturilor si a nevoilor individuale profesionale si de cariera ale angajatilor ;
- Mentine legatura dintre firma si companiile specializate in recrutare si training ;
- Actualizeaza fisele de post si tine evidenta lor ;
- Asigura legatura si comunicarea intre Biroul Resurse Umane si celelalte departamente ale firmei pentru a intelege si a acoperi nevoile managementului si ale salariatilor ;

Administrare de personal / Proceduri
- Mentine la zi Regulamentul Intern si urmareste ca fiecare angajat sa ia cunostinta de continutul lui ;
- Asigura implementarea si monitorizarea, la nivelul intregii organizatii, a procedurilor interne ;
- Reface organigrama firmei ori de cate ori acest lucru se impune ;
- Supervizeaza intocmirea actelor privitoare la angajarea in firma, modificarea si incetarea contractului individual de munca;
- Intocmeste si completeaza carnetele de munca conform legislatiei in vigoare ;
- Se ingrijeste de obtinerea anuala a atestatului pentru completarea si pastrarea carnetelor de munca la sediul firmei ;
- Gestioneaza procedurile de cercetare prealabila cu privire la abaterile disciplinare ;
- Raspunde de solutionarea conflictelor de munca ;
- Negociaza si supravegheaza derularea contractului cu firma specializata in Medicina muncii ;
- Supravegheaza activitatea departamentului de Protectia Muncii;
- Impreuna cu reprezentantul Protectiei muncii monitorizeaza starea de sanatate a angajatilor, nivelul de risc al posturilor de lucru, masurile de protectie si imbunatatirea constanta a procedurilor de lucru pentru eliminarea accidentelor de munca ;
Juridic
- Tine legatura dintre firma si cabinetul de avocatura asociat ;
- Monitorizeaza desfasurarea proceselor aflate pe rolul instantelor, procese in care firma este implicata;
- Supravegheaza activitatea companiei de paza cu privire la respectarea procedurilor din Regulamentul de ordine interioara (accesul in firma, furt, etc) ;
- Reprezinta firma in relatia cu diverse firme sau autoritati (Inspectia Muncii, Ministerul Muncii, Casa de Pensii, etc.) cu privire la resursele umane

CERINTE

- experienta minim 3 ani intr-un post similar;
- persoana sociabila, comunicativa, orientata spre rezultat, spre rezolvarea problemelor
- studii superioare (Sociologie, Psihologie - de preferat)
- studii de specialitate: master, postuniversitare, training-uri (de preferat)
- limba engleza - nivel avansat
- persoana capabila sa gestioneze mai multe proiecte in acelasi timp

Adecco este lider mondial in domeniul resurselor umane, avand deschise peste 6.600 de birouri in 70 de tari ale lumii.
Fondat in Elvetia la 20 August 1996 ca urmare a fuziunii companiilor Adia (infiintata in 1957) si ECCO (infiintanta in 1964), Adecco este administrat de o echipa multinationala ce dispune de o remarcabila experienta in domeniu.
Zilnic, peste 700.000 de persoane isi gasesc un loc de munca prin reteaua Adecco, ca urmare a gamei de servicii personalizate oferite celor peste 250.000 de clienti.
Conform clasamentului intocmit de prestigioasa publicatie Forbes, Adecco este in prezent, una dintre cele 500 de mari companii din lume.
Adecco este cotat la bursele NYSE (ADO), Swiss Exchange (ADEN) si EURONEXT Premier Marche.
Adecco in Romania
Misiune: asigurarea succesului profesional intr-o lume in continua schimbare.
Adecco ofera zilnic solutii flexibile si adaptarea legislatiei in vigoare reusind, urmare a cererilor inregistrate, sa ofere candidatilor sai peste 6.000 de noi locuri de munca, in doar 6 ani de la infiintare.
La baza succesului inregistrat se afla transpunerea in practica a valorilor grupului:
- onestitate si integritate;
- responsabilitate sociala;
- orientare spre nevoile clientului;
- inovatie si creativitate;
- comunicare si spirit de echipa;
- transparenta;
- deplina legalitate