Formator

Romanian Angel Appeal

Job expirat

RESPONSABILITATI

Fundatia Romanian Angel Appeal (RAA) recruteaza in vederea angajarii de formatori pentru proiectul: “Femei pentru femei - Program national de calificare si acreditare a femeilor in ocupatia
de baby-sitter” cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial pentru
Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 – „Investeste in oameni!”, Axa prioritara 6 „Promovarea
incluziunii sociale”, Domeniul major de interventie 6.3 „Promovarea egalitatii de sanse pe piata
muncii”.
RAA va evalua aplicatiile formatorilor in vederea realizarii unei baze de date cu toti formatorii care
indeplinesc criteriile de evaluare.

Formatori din judetele: Alba, Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita Nasaud, Botosani, Braila, Brasov,
Bucuresti / Ilfov, Buzau, Caras-Severin, Cluj, Constanta, Covasna, Dambovita, Dolj, Galati, Gorj,
Hunedoara, Ialomita, Maramures, Mehedinti, Neamt, Olt, Prahova, Salaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timisoara, Tulcea, Vaslui, Vrancea.

Forma de colaborare: conventie civila. Remunerarea se va efectua in functie de numarul de ore de
formare livrate. Cursurile se vor desfasura in perioada februarie 2012 – august 2013 si vor fi
organizate la nivel national, atat in zone urbane cat si in zone rurale.

Descrierea generala a postului:
Vor fi recrutati si orientati 160 de formatori pentru a sustine cursuri de calificare in ocupatia de baby-sitter, organizate de Fundatia Romanian Angel Appeal (RAA). Cursurile acopera 120 de ore de
pregatire teoretica si 240 de ore de practica. Orele de pregatire teoretica se desfasoara de luni
pana vineri, in intervalul 9-18. Formatorii pot sustine individual fie un curs integral, fie sesiuni din acesta sau pot lucra in echipe de formatori care sa lucreze simultan, acoperind toate sesiunile.

Responsabilitati:
• Participa la sesiunea de orientare in livrarea cursurilor. Orientatea formatorilor va fi
organizata in perioda 15 ianuarie – 28 februarie 2012, intr-o locatie ce va fi stabilita ulterior. Cursul de orientare va dura 3 zile.
• Sustine cursurile (in localitatea de resedinta dar si in alte localitati, daca este disponibil pentru deplasare si cazare in tara) si gestioneaza materialele de curs.
• Inainteaza Raportul de curs in formatul solicitat de RAA.
• Supravegheaza efectuarea orelor de practica.

CERINTE

- Studii superioare absolvite cu diploma de licenta intr-un domeniu socio-uman: medicina /
psihologie / psihopedagogie / asistenta sociala / sociologie etc;
- Pregatire pedagogica specifica formarii profesionale a adultilor, atestata cu certificat de FORMATOR autorizat de Consiliul National al Calificarii si Formarii Profesionale a Adultilor
- Aptitudini tehnice: cunostinte solide de utilizare PC (Word, Excel, Power Point, Internet Explorer), abilitate de a planifica si de a lucra eficient in echipa;
Si:
- Experienta de minim 5 cursuri sau minim 50 ore de formare sustinute, in special in
domeniul socio-uman, demonstrata cu minim o recomandare de la angajatori, in care sunt
mentionate titlurile cursurilor sustinute.
sau
- Experienta profesionala de minim 2 ani in domeniul socio-uman, in special in lucrul cu
copilul si reprezentantii legali ai acestuia, dovedita cu minim o recomandare de la angajatori, din care sa reiasa activitatile principale desfasurate cu copiii si/sau reprezentantii legali ai acestora.

Potentialii candidati sunt rugati sa depuna o aplicatie completa constand in:
• CV in format EUROPASS in limba romana, cuprinzand mentiuni relevante legate de
experienta acumulata
• Scrisoare de intentie (in care se vor specifica judetele unde candidatul isi poate desfasura
activitatea, in cazul in care acesta are disponibilitatea de a calatori in afara localitatii de
resedinta)
• Copie dupa diploma de licenta
• Copie dupa certificatul de FORMATOR autorizat de CNCFPA
• Optional se pot atasa recomandari (maxim doua) din partea institutiei angajatoare, a colaboratorilor, cuprinzand mentiuni relevante, conform criteriilor de selectie
Termenul limita pentru depunerea aplicatiilor este 15 noiembrie 2011 ora 16.00.
Aplicatiile pot fi depuse exclusiv online pe site-ul proiectului: www.scoalabonelor.ro, la sectiunea
selectie formatori.
Numai aplicatiile complete, transmise pana la termenul limita vor fi luate in considerare in vederea
etapelor urmatoare ale selectarii.
Pentru informatii suplimentare ne puteti contacta la numarul de telefon 021/3236868.
Fundatia Romanian Angel Appeal este un angajator care ofera egalitate de sanse.

Fundatia Romanian Angel Appeal (Apelul Ingerului Roman) este o organizatiei non-profit infiintata in anul 1991, acreditata ISO 9001:2008, care deruleaza in prezent Proiectul „Femei pentru femei” – Program national de calificare si acreditare a femeilor in ocupatia de baby-sitter, finantat de Fondul Social European, in cadrul Programul Operational Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013 Axa prioritara 6 „Promovarea Incluziunii Sociale” Domeniul major de interventie 6.3. „Promovarea egalitatii de sanse pe piata muncii”.