Fleet&Company car Sales Manager

SC DAIMLERCHRYSLER AUTOMOTIVE ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Crearea conditiilor necesare dezvoltarii vanzarilor de flote, direct sau prin intermediul retelei de dealer si exploatarea unei baze de date de poetentiali clienti de flote
Crearea si comunicarea in retea a unui sistem eficace de conditii de pret orientat pe modelele oferite, marimea potentialei flote achizitionate, importanta clientului relativ la alte linii de produs (client de flota pentru alta divizie)
Participarea activa, fie direct, fie impreuna cu dealerul implicat, la discutarea conditiilor de vanzare in cazul unei potentiale flote si la incheierea contractului
Acord¿ consultan¿¿ tehnic¿ clien¿ilor ¿i for¿elor de vânz¿ri din cadrul re¿elei de dealeri cu privire la structura autovehiculelor oferite in cazul posibilelor flote
Supervizarea /coordonarea impreuna cu Biroul de livrari auto / dealerul implicat a livrarii flotei catre clientul final
Mentine permanent actualizat impreuna cu coordonatorului de parc auto si utilizatorii stabiliti, situatia la zi a autoturismelor existente, din punct de vedere structura, specificatii tehnice pe fiecare masina, vechime, rulaj, pret de oferta la zi, eventuale daune survenite ce trebuie remediate, timpul estimat de remediere, conditii de vanzare (cesiune leasing, cash, oferta de finantare disponibile la cerere)
Comunica in retea situatia acesor masini sub forma de oferta speciala catre dealeri sau potentiali clienti, urmarind sa asigure pentru dealeri o marja eficace stabilita impreuna cu seful direct
Realizeaza nemijlocit vanzarile directe din companie , atat cele de flote, masini rulate din parcul propriu , cat si vanzari catre institutii sau personal diplomatic

CERINTE

Cunostinte cerute:
Studii superioare economice si /sau tehnice
Operare PC: MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
Limbi straine: engleza foarte bine (cunostinte de limba germana constituie avantaj)
Experienta ceruta:
Minim 2 experienta intr-o pozitie similara iIn industia auto
Competente cerute:
Orientat spre rezultate, spre actiune
Flexibil, deschis, doritor sa invete, adaptabil
Capabil sa lucreze in echipa, dar si independent
Orientat spre clienti
Abilitati de comunicare si interpersonale
Abilitati de rezolvare a problemelor si luarea rapida a deciziilor

BENEFICII OFERITE

confidential

DaimlerChrysler a fost înfiintata în noiembrie 1998 prin fuzionarea Daimler-Benz AG si Chrysler Corporation. Grupul are o tradi¿ie de mai bine de 100 de ani în industria auto, ani care au fost marcati de realizari extraordinare si de numeroase inventii. Astazi, DaimlerChrysler este unul din cei mai mari constructori de autoturisme de lux, SUV-uri, minivan-uri si pickup-uri, precum si cel mai mare constructor de autovehicule comerciale din lume.
În Romania, DaimlerChrysler Automotive Romania SRL a preluat începând cu 1 ianuarie 2007 activitatea de import, marketing si vanzari pentru marcile Mercedes-Benz, smart, Chrysler, Jeep, Dodge si Mitsubishi Fuso.