Financial Controller - excelenta oportunitate!

Pluri Consultants Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Implementeaza politica bugetara a companiei
- Participa la elaborarea bugetului si urmareste deviatiile acestuia, identificand cauzele si propunand solutii
- Realizeaza previziune si urmarire bugetara la nivel de sucursala si centralizat
- Asigura suportul informational (indicatori, analize, rapoarte venituri/cheltuieli) pentru managementul companiei
- Pregateste rapoartele financiare lunare pentru echipa manageriala a companiei
- Analizeaza variatiile fata de bugete, analizeaza centrele de profit si de cost, stabileste diferentele favorabile/nefavorabile pe centrii de cost
- Contribuie la imbunatatirea formelor de raportare
- Intocmeste corect si in termen situatiile financiare semestriale si anuale catre autoritatile fiscale (RAS), rapoartele financiare lunare si anuale catre management si actionari (IFRS), inclusiv situatiile financiare pentru consolidare la nivelul actionarului
- Asigura suport pentru auditorii externi

CERINTE

- Studii superioare in domeniul financiar-contabil
- Experienta pe o pozitie similara de minim 3 ani
- Cunostinte bune de analiza economico-financiara (tehnici, indicatori financiari)
- Certificare ACCA in curs (cel putin nivel F3)
- Excelente cunostinte PC (MS Office-Excel, Power Point) si cunostinte operare sistem ERP
- Cunostinte de limba Engleza la nivel avansat
- Bune abilitati de comunicare, persoana rezistenta la stres
- Gandire analitica si capacitate de sinteza
- Bune abilitati interpersonale si de influentare

Companie de consultanta strategica in domeniul Resurselor Umane, cu un inalt nivel de expertiza in furnizarea Solutiilor Globale de Human Capital partenerilor sai (recrutare, training, assessment, outplacement, salarizare si administrare personal etc).

Pluri Consultants Romania recruteaza pentru unul dintre clientii sai, un important furnizor de gaz petrolier lichefiat, postul de FINANCIAL CONTROLLER.