Financial Controller

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Este responsabil de supravegherea contabilizarii, analizarii si consultantei in tranzactiile financiare.
- Poate conduce toate combinatiile de operatii financiare: controlul, bugetul, salarizarea, trezoreria, contabilitatea taxelor sau a administratiei.
- Examineaza si analizeaza inregistrarile contabile pentru a determina statutul financiar al companiei.
- Poate pregati rapoarte financiare in legatura cu procedurile operationale.
- Verifica intrarile de cash sau de plati din registru pentru a determina daca au fost respectate procedurile de contabilitate acceptate.
- Verifica intrarile de cash sau platile din registrul contabil, achizitiile, cheltuielile, si balantele de plata prin examinarea si auditarea elementelor inventariate.
- Pregateste rapoarte pentru management, raportand conditiile financiare.
- Face recomandari pentru imbunatatirea operatiunilor financiare si a pozitiei companiei.
- Poate supraveghea si coordona activitatea personalului subordonat.
- Comunica cu autoritatile care percep taxele, cu specialistii in taxe, avocatii si auditorii pentru a asigura concordanta legala, la un cost minim pentru companie.
- Supravegheaza auditul legal si achitarea taxelor.
- Urmareste dezvoltarea in conformitate cu standardele romanesti de contabilitate actuale, cu statistica, cu legislatia privind taxele, si cu standardele de mediu.
- Performanta se masoara in functie de conformitatea cu regulile in vigoare.
- Participa la intocmirea si revizuirea bugetului anual.
- Mentine relatia cu auditorul financiar extern.
- Intocmeste rapoarte de analiza.
- Intocmeste raportarea externa.

CERINTE

- Absolvent studii superioare;
- Experienta pe o pozitie similara minim 2 ani;
- Experienta in analize financiare, raportare financiara;
- Cunostinte solide MS Office (Word, Excel);
- Lucrul in ERP si/sau Financial Oracle;
- Capacitate ridicata de analiza si organizare;
- Abilitati de asimilare rapida, respectarea termenelor limita
- Usurinta in interpretarea datelor, gandire analitica.

Avand deschise peste 6.600 de birouri in 70 de tari ale lumii, Adecco este liderul mondial in domeniul resurselor umane ce ofera servicii de selectie si recrutare, gestiune de personal temporar sau permanent, calcul salarial si testare.
Adecco in Romania este la momentul actual lider de piata, cu birouri deschise in 9 orase, si reusind in 2005, urmare a cererilor inregistrate, sa ofere candidatilor sai peste 2.500 de noi locuri de munca. Pentru a intra in baza de date a celui mai mare furnizor de servicii de HR din Romania, va rugam sa accesati site-ul www.adecco.ro si sa va depuneti CV-ul la noi.