Financial Controller

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Participa la optimizarea, analiza, elaborarea si distribuirea raportarilor lunare: P&L (analiza costurilor directe si indirecte, urmarirea si masurarea stadiului de realizare a proiectelor, dezvoltarea pachetului de raportare, etc.);
Analizarea, elaborarea si distribuirea raportarilor lunare: Balance Sheet si Cash Flow (analiza working capital, etc);
Intocmirea de analize comparative buget vs. actual si actual vs. perioada precedenta cu privire la rezultatele financiare, economice si non-financiare, cu scopul de a demara actiunile corective necesare;
Participarea in mod activ la procesul de bugetare si estimari din cursul anului;
Impreuna cu Business Controller-ul contribuie la intocmirea si dezvoltarea studiilor de caz pentru proiecte (CPR);
Definire, implementare, urmarire cash flow forecast si buget (incasari si plati);
Calcul indicatori de performanta;
Identificare arii de reducere a costurilor (pe proiecte si nu numai); participa la implementarea
optimizarii/reducerii costurilor;
Coordonarea pregatirii / revizuirii de politici si procedure;
Intretinerea si contributia la adaptarea sistemelor de managementul informatiilor si a procedurilor care tin de sfera Controlling-ului;
Asigura unicitatea informatiilor transmise (single source of truth).

CERINTE

Studii superioare de specialitate (Economie);
Experienta solida in domeniul economic;
Minimum 3 ani experienta intr-o pozitie similara;
Experienta solida in contabilitate si control financiar;
Experienta si cunostinte de IFRS;
Abilitati excelente de lucru cu MS Office – Excel, Power Point, Word;
Abilitati de analiza si conceptualizare a unui sistem de raportare care sa raspunda optim nevoilor companiei;
Intelegere in profunzime a legislatiei locale;
Cunoastere limbii engleza la nivel avansat;
Abilitati de rezolvare a problemelor, conceptualizare, analiza si evaluare;
Abilitati dovedite de project management;
Abilitati foarte bune de comunicare, atat scris cat si oral;
Independent, cu initiativa, dar cu abilitati foarte bune de a lucra in echipa de asemenea.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).