EXECUTOR BANCAR

BANCA ROMANEASCA SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Pune in executare titlurile executorii apartinand bancii si societatilor apartinand grupului acesteia si efectueaza actele necesare in toate formele de executare silita prevazute de Codul de procedura civila si de alte dispozitii legale aplicabile in materie;

- Notifica actele judiciare si extrajudiciare si comunica actele de procedura specifice etapelor de executare silita;

- Colaboreaza cu salariatii bancii ce au atributii de administrare sau urmarire a creditelor neperformante;

- Aplica masurile asiguratorii dispuse de instanta judecatoreasca in favoarea bancii;

- Intocmeste procesele verbale de constatare, in cazul ofertei reale, urmate de consemnarea sumei de catre debitorul bancii, potrivit dispozitiilor Codului de procedura civila;

- Intocmeste, potrivit legii, protestul pentru neplata sau neacceptare a cambiilor, a biletelor la ordin sau a cecurilor, dupa caz;

- Solicita organelor administratiei locale sau administratiei financiare sa ii comunice date referitoare la existenta altor bunuri din patrimoniul debitorului urmarit;

- Constata starea de insolvabilitate a debitorului urmarit, in momentul in care nu se mai identifica alte bunuri urmaribile in patrimoniul acestuia sau cand bunurile urmarite se dovedesc a fi imposibil de valorificat.

- Tine evidenta cauzelor executionale pe care le gestioneaza, a termenelor fixate pentru indeplinirea etapelor procedurale si a recuperarilor realizate.

CERINTE

- Cunostinte semnificative in domeniul executiei bancare;

- Experienta anterioara in in domeniul executarii silite nu este neaparat necesara. Candidatul ideal trebuie insa sa posede un foarte bun potential de valorificare a cunostintelor juridice pe care le presupune setul de sarcini enuntate;

- Buna orientare catre rezultat;

- Capacitate foarte buna de lucru in echipa;

- Un bun exercitiu al capacitatii de internalizare si aplicare a normelor specifice unei organizatii bancare;

- Foarte bune disponibilitati intelectuale de tip analitico-sintetic, abstractizare-concretizare, analogie.

In noiembrie 2003, cel mai mare grup financiar din Europa de sud-est, grupul National Bank of Greece (NBG), a achizitionat pachetul majoritar la Banca Romaneasca.

Datorita suportului financiar al actionarului sau majoritar, National Bank of Greece, in februarie 2006, Banca Romaneasca si-a majorat capitalul social cu 68 milioane Euro, ajungand in prezent la o valoare de peste 112 milioane euro. In prezent este detinuta in proportie de 88,70% de National Bank of Greece, si 10,18% de Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare.

Grupul NBG are o prezenta puternica in 5 tari din Sud-Estul Europei, o retea in plina dezvoltare de peste 850 de sucursale, 21.000 de angajati si o cota de piata regionala de aproximativ 10% din creditele acordate persoanelor fizice.