EXECUTOR Bancar

BRD FINANCE IFN S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Recupereaza pe cale amiabila creantele BRD Finance;
- Comunica notificarile catre debitorii BRD Finance, prin deplasarea la domiciliu debitorului si a angajatorului ;
- Negociaza cu debitorii contractelor active, posibilitatea de stingere a debitului restant prin esalonarea platilor restantelor acumulate sau prin reesalonarea contractului de credit, in conditiile impuse de normele interne;
- Incaseaza pe baza de chitanta, pentru contractele de credit active, restantele si le depune in termen de doua zile lucratoare, in vederea directionarii pe contracte, cu sprijinul Serviciului Contabilitate ;
- Completarea saptamanala a bazei de date (EVOLAN), cu informatii cat mai complete obtinute pe teren referitor la date de identificare ale debitorului, starea materiala si posibilitatile de stingere a litigiului ;
- Mentine o legatura activa cu consilierii juridici din cadrul serviciului contencios in vederea schimbul de informatii referitor la dosarele aflate in portofoliu pentru o buna gestionare a dosarelor atribuite ;
- Realizeaza o situatie lunara cu contractele active ce inregistreaza restante si nu mai pot fi solutionate pe cale amiabila, facand propuneri de incepere a executarii silite ;
- Pune in executare titlurile executorii apartinand BRD Finance;
- Redacteaza si comunica toate actele de procedura privind executarea silita si vanzarea bunurilor, finalizata cu emiterea dovezii/actului de adjudecare care constituie titlu de proprietate;
- Aplica masurile asiguratorii dispuse de instante in favoarea BRD Finance (sechestru);
- Efectueaza predarea silita a bunurilor imobile preluate de BRD Finance in proprietate in contul creantei;
- Intocmeste procesele verbale de constatare in cazul ofertei reale urmata de consemnarea sumei de catre debitorul BRD Finance ;
- Intocmeste, la termenele stabilite prin Instructiuni, situatiile statistice cu privire la dosarele de executare pe care le instrumenteaza si le comunica Sefului Corpului Executorilor Bancari sau altor directii interesate;
- Completeaza registrele specifice activitatii sale, asa cum sunt mentionate in Instructiunea privind executarea silita.

CERINTE

Studii superioare juridice (obligatoriu licentiat in drept)
Minim 1 an experienta pe o pozitie similara
Abilitati foarte bune de comunicare
Cunostinte bune de operare PC
Discretie
Integritate
Bune abilitati interpersonale
Capacitate de decizie
Capacitate de lucru in echipa
Cunoasterea limbii engleza/ franceza
Carnet de conducere (minim 1 an)
Disponibilitate pentru munca de teren

BRD Finance IFN S.A. este o societate specializata in acordarea creditelor de consum, membra a Grupului SocieteGenerale, fiind creata in anul 2004.

Activitatea companiei este concentrata pe gestionarea creditelor pentru achizitionarea bunurilor de folosinta indelungata acordate la locul de vanzare, colaborand cu o serie de comercianti, atat la nivel national, cat si local.
Parteneriatele incheiate cu mari retele de distribuitori (precum Carrefour, Praktiker, Real, Rombiz, Cosmo, Germanos, Depozitul de Calculatoare, Daniel, Diverta, HAT), permit accesul clientilor la o mare varietate de produse, de la electrocasnice, calculatoare, bunuri de larg consum, pana la bunuri pentru casa si gradina, mobila si multe altele.

BRD Finance IFN S.A. este prezenta in magazine fie direct, prin intermediul birourilor de credite, fie al operatorilor partenerilor