Electrician / ajutor electrician

PHD SECURITY SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Electricianul în construcţii realizează:
- execuţie de trasee electrice de cablu pentru joasă tensiune, curenţi tari sau slabi, precum şi de canale de cablu interioare şi exterioare;
pozare de cabluri şi tubulatură (subteran, la nivelul solului şi la înălţime);
- pozare de doze de joncţiune, tablouri şi alte elemente ale instalaţiei electrice;
- execuţie de legături electrice/conexiuni la aparate, echipamente şi instalaţii electrice şi electronice;
montare prize, întrerupătoare, comutatoare, copuri de iluminat, aparatură, instalaţii şi dispozitive electrice precum şi alţi consumatori;
- montare, verificare şi punere în funcţiune a instalaţiilor electrice aferente utilajelor/instalaţiilor termice şi tehnico-sanitare;
- execuţie legături electrice/conexiuni la tablouri electrice mono-/trifazate cu întreruptoare automate sau siguranţe fuzibile;
- instalare tablouri electrice, conectare consumatori la tabloul electric şi la centura de împământare;
- execuţie, montaj şi verificare instalaţii de paratrăznet şi priza de pământ;
- identificare şi măsurare parametrii instalaţii electrice conform procedurilor specifice;
verificare continuitate circuite electrice;
- verificare rezistenţe de izolaţie;
- verificare împământări electrice;
- verificare putere instalată pe fiecare circuit de iluminat şi forţă etc.
Se lucrează în general pe şantiere, în interiorul clădirilor în construcţie sau deja locuite ori în afara acestora, în condiţii de vreme schimbătoare, în mediu cu praf şi în contact cu materiale de construcţie care pot fi substanţe chimice ori de altă natură. Programul de lucru este conform contractului de muncă cu posibilitatea de a lucra în program prelungit. Este necesar să existe dispoziţie pentru efort suplimentar.

CERINTE

- personalitate energică, hotărâtă, cu putere de analiză şi decizie;
- dinamism;
- responsabilitate în muncă, cinste, corectitudine, loialitate;
- rezistenţă la factori de stres şi efort fizic îndelungat;
- interes pentru activităţi practice şi probleme tehnice;
- adept învăţare continuă (capacitatea de a-şi însuşi cunoştinţe noi şi de a-şi îmbunătăţi nivelul profesional individual);
- eficienţă în muncă
- lucrul la înalţime;
- lucrul în condiţii de stres fizic şi psihic;
- lucrul în condiţii climatice deosebite (anotimp rece sau cald excesiv);
- îndemânare la realizarea de conexiuni la aparatele electrice şi electronice;
- executarea de operaţii de debitare, găurire, pozare materiale metalice şi nemetalice;
- citirea, interpretarea şi orientarea după desene tehnice reprezentând instalaţii electrice (proiect, plan sau schiţă de lucru);
- conceperea schemelor electrice simple;
- lucrul cu maşini electrice - bormaşină rotopercutoare, flex, suflantă aer cald.
- disponibilitate la lucru în program prelungit.

BENEFICII OFERITE

Firma este în dezvoltare; veţi creşte şi veţi obţine mai multe avantaje o dată cu extinderea ei şi corelat cu aportul personal la afirmarea ei ca firmă eficientă, serioasă şi responsabilă.

Obiectul principal de activitate îl reprezintă proiectarea și execuția de instalații electrice și, în special, a sistemelor de securitate pentru clădiri civile și industriale.
Firma execută lucrări și servicii de diverse categorii precum lucrări noi, reparații, întreținere, montaj, service și mentenanță pentru:
- rețele și instalații electrice de joasă tensiune pentru curenți tari: iluminat, împământare, forță, inclusiv tablou electric;
- rețele și instalații electrice pentru curenți slabi: sisteme de securitate și antiefracție, de supraveghere video (televiziune cu circuit închis – tvci/cctv), de alarmare, de detecție, alarmare și protecție la foc, desfumare, control acces;
- instalații de automatizare;
- Building Management System (BMS);
- case inteligente.
Valorile fundamentale ale firmei noastre se bazează pe
Eficienţă, Respect, Responsabilitate, Profesionalism, Calitate
pe care le punem în serviciul Clienților noștri.