Editura recruteaza traducatori engleza si franceza toate orasele

Infarom

Job expirat

RESPONSABILITATI

Editura Infarom recruteaza 5 traducatori pentru largirea echipei sale de colaboratori editoriali externi. Lucrarile la care vor participa traducatorii reprezinta preponderent carti care urmeaza sa fie publicate in limbile engleza si franceza (text tradus din limba romana).
Colaborarea se poate derula de la distanta (lucru la domiciliu).
Sunt vizate urmatoarele domenii si posturi:
1. Engleza – literar (beletristica, critica, stiinte umaniste, filozofie, etc.) – 2 traducatori.
2. Engleza – tehnic/stiintific (inginerie, stiinte exacte, matematica, filozofia stiintei, etc.) – 1 traducator.
3. Franceza – literar – 1 traducator.
4. Franceza – tehnic/stiintific – 1 traducator.

Puteti aplica pentru un singur domeniu (literar sau tehnic/stiintific) si pentru una sau doua limbi (engleza sau/si franceza). Pentru a aplica, trimiteti un CV complet la office [at] infarom.ro , mentionand in subiectul mesajului "CV traducator" urmat de limba (limbile) si domeniul pentru care aplicati (exemplu: "CV traducator engleza si franceza tehnic/stiintific").
Mentionati in CV care este limba principala si care cea secundara, conform studiilor filologice.
Va rugam nu aplicati decat daca indepliniti intocmai conditiile cerute.
Selectia CV-urilor este urmata de un test de traducere online pe o scurta mostra de text din domeniul pentru care aplicati.

CERINTE

- Studii superioare filologice;
- Varsta minim 30 de ani;
- Experienta in traduceri minim 3 ani;
- Cunostinte avansate MS Word;
- Acces la internet cu verificarea e-mailului de minim 2 ori pe zi;
- Capacitate de lucru disponibila pentru colaborarea curenta de minim 8 pagini (a 300 cuvinte) zilnic;
- Pentru cei care aplica pentru domeniul tehnic/stiintific, studiile filologice nu sunt obligatorii, cu conditia unor studii/calificari in domeniul respectiv, a unei experiente relevante in traduceri de texte in domeniul respectiv si o foarte buna cunoastere a limbii pentru care aplica, rezultata din studii si/sau rezidenta intr-o tara vorbitoare a limbii respective.

BENEFICII OFERITE

Colaborarea se desfasoara sub un contract general de tip "autor-editura", plata fiind incadrata la "drepturi autor", in cuantum unitar de 2 – 3 euro brut per pagina de 300 de cuvinte a documentului sursa, in functie de text.
Se asigura portofoliu de carte, prin mentionarea traducatorului in paginile de copyright ale cartilor publicate.
Traducatorii au posibilitatea de a participa la toate proiectele publicistice ale editurii si de a deveni colaboratori permanenti/angajati, optional.

DESCRIEREA FIRMEI

Editura tehnica/stiintifica