Economist - Senior Accountant

Hübner & Hübner Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Evidenta contabila completa;
-inregistrare în contabilitate a tuturor operatiilor legate de activitatea firmei;
-intocmire balanta, bilant, deconturi TVA si impozit pe profit, declaratii pentru administratia financiara;
-intocmire de situatii referitoare la veniturile si cheltuielile firmei;
-Pregatirea raportarilor lunare in conformitate cu prevederile legale şi regulamentele companiei;
-Supervizarea tuturor tranzactiilor contabile în concordanta cu regulile locale si cerintele grupului;
-Stabilirea unor proceduri eficiente si controlul înregistrarilor contabile;
-Asumarea responsabilitatilor privind problemele legate de taxe, contabilitate si raportari;
-Coordonarea platilor, încasarilor cat si a inventarului;
-Managementul contabil cat si controlul procesului bugetar în vederea controlului si reducerii de costuri, etc. ;
-Coordonarea emiterii declaratiilor de TVA, impozit pe profit, etc.;

CERINTE

-Absolvent studii superioare de profil;
-Experienţa relevanta pe o pozitie similara minim 5 ani;
-Cunostinte solide de contabilitate si legislaţie;
-Experienta relevanta in aplicarea legislatiei fiscale, impozite, taxe, finante;
-Cunoasterea standardelor internationale;
-Capacitatea de a elabora analize si planuri de business;
-Gandire analitica si capacitate de sinteza, atentie la detalii;
-Orientare catre rezultate si respectarea termenelor;
-Excelente abilitati de comunicare, de elaborare materiale scrise si sustinere prezentari;
-Capabil sa organizeze si sa planifice activitatile într-o maniera profesionala;
-Cunostinte de limba engleza sau/si germana la un nivel avansat;
-Cunostinte avansate operare PC / soft de gestiune, contabilitate;

BENEFICII OFERITE

-Salariu fix în functie de aptitudini
-Oportunitatea de a lucra într-o echipa de profesionsti ce activeaza intr-o companie tanara aflata în plin proces de dezvoltare
-Servicii medicale gratuite