ECONOMIST FINANCIAR CONTABILITATE

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati:

• Raspunde de operatiuni de contabilitate primara ( facturare si evidenta gestiune , operare documente in casa/banca , ordonare/arhivare documente, inventare periodice, responsabilitate privind gestiunea scriptica, urmarirea debitelor si a recuperarii lor )
• Asigura si coordoneaza intocmirea lucrarilor de inchidere de luna, bugetelor de venituri si cheltuieli si calcularea principalilor indicatori economico-financiari: bilantul, contul de profit si pierdere, notele la conturile anuale
• Intocmirea situatiilor financiare anuale (Bilant anual) si a raportarilor contabile semestriale (Bilant semestrial) pe baza balantei de verificare.
• Raspunde de predarea declaratiilor si raportarilor lunare si anuale cerute de autoritatile romane la termenele stabilite de lege
• Analiza situatiilor economice, financiare si sociale si raportari periodice catre conducerea societatii

CERINTE

Cerinte:

• Studii superioare de specialitate
• Cunostinte de legislatie contabila si fiscala
• Capacitatea de a intelege o afacere in intregul ei si nu doar partea strict contabil-financiara
• Capacitatea de a interpreta datele financiare si de a le transpune in obiective de business si operationale
• Capacitate de analiza si sinteza, in vederea intocmirii de raportari periodice catre conducerea societatii
• Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii
• Cunostinte bune de operare PC: MC Office (Excel si Word)
• Persoana ordonata, atenta la detalii, cu spirit de initiative
• Experienta de minim 10 ani in contabilitate, pe o pozitie similara.

BENEFICII OFERITE

bonuri de pasa, prime,