Economist - Departamentul Contabilitate

Depozitarul Central SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

•Este responsabil de intocmirea documentelor in conformitate cu prevederile legale
•Contabilitatea disponibilitatilor aflate in banci precum si miscarea acestora ca urmare a incasarilor si platilor pe fiecare banca in parte/punct de lucru
•Verifica concordanta dintre soldurile conturilor bancare, conform extraselor de cont cu soldurile din evidenta contabila.
•Conduce evidenta operativa a furnizorilor ,si a furnizorilor debitori achitati in avans, urmarirea si efectuarea platilor catre acestia la termenele scadente , inregistrarea tva-ului aferent serviciilor, precum si intocmirea Jurnalului de Cumparari.La finele exercitiului efectueaza inventarierea soldurilor prin confirmarea extraselor de cont.
•Furnizeaza si participa la intocmirea analizelor economice solicitate pe linie ierarhica
•Studiaza legislatia in vigoare in domeniul economico-financiar si contabilitate.
•Depune si ridica documente din banci,
•Indeplineste orice alte sarcini incredintate de conducerea societatii,
•Raspunde de respectarea programului de lucru si de disciplina muncii in zona de deservire,

Raspunde de eficienta si calitatea lucrarilor efectuate in cadrul compartimentului la temenele stabilite prin acte normative care se refera la activitatea sa sau prin reglementari interne

CERINTE

Profilul candidatului ideal pentru postul de Economist:
-Studii superioare de specialitate, preferabil prin invatamant de lunga durata
-cunoscator al standardelor internationale de contabilitate
-familiarizat cu specificul problematicii contabil-financiare din domeniul pietei de capital; experienta de lucru in mediul financiar-bancar - avantaj
-cunoastere a legislatiei in domeniu, inclusiv reglementari CNVM si BNR
-excelente calitati analitice si de persuasiune
-calitati organizatorice si de relationare interpersonala; buna selectie a prioritatilor
-referinte
-competenta operare PC; cunostinte solide IT - avantaj
-limba engleza

BENEFICII OFERITE

Se ofera salarizare motivanta, in acord cu performantele si competentele.

Depozitarul Central este o societate pe actiuni, membra a grupului B.V.B.. Societate aflata in plina ascensiune, are ca domeniu de activitate asigurarea bazei logistice pentru realizarea operatiunilor financiare.