ECONOMIST CONTABILITATEA IMOBILIZARI, CAPITAL SI OBLIGATII

SOLVE PERFORM

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Evidenta si contabilitatea activelor imobilizate cf. Legii 1286/2012 sau Ordin 3055 / 2009:
- inregistrare imobilizari cf. Factura
- punerea in functiune activ imobilizat
- scoaterea din gestiune a activelor imobilizate
- inregistrare miscari active imobilizate
- inregistrare Note contabile aferente intrarii si scoatere din functiune a activelor imobilizate
- inregistrare active destinate vanzarii, tratament contabil

2. Inregistrarea in contablitate a amortizarii (Legea 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale – republicare)

3. Reevaluare si inregistrarea diferentelor din reevaluare

4. Tratamentul contabil si fiscal al cheltuielilor cu amortizarea aferenta rezervelor din reevaluare (Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare)

5. Evidenta mijloace fixe ipotecate

6. Declaratie impunere pe teren, cladiri, auto si declaratii impozit pe constructii

7. Inventarierea anuala si inregistrarea rezultatelor inventarierii activelor imobilizate cf. O.M.F.P. nr. 2.861/2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii

8. Situatia activelor imobilizate Formular 30 din situatii financiare

CERINTE

Studii superioare in domeniu finalizate.
Experienta pe un post similar minim 3 ani.
Limba engleza nivel avansat.
Cunostinte de operare si exploatare in sistem informatic de gestiune, cunostinte solide Excel.

BENEFICII OFERITE

Se discuta la interviu.

DESCRIEREA FIRMEI

Companie de recrutare de personal.
Directii de specializare: personal educational si personal retail non-food.