Economist - Contabil

SIVECO ROMANIA SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

ACTIVITATE DE GESTIUNE CONTABILA SI EVIDETA CONTABILA - FINANCIARA A FIRMEI
Pozitia ocupata este subordonata Contabilului Sef.
Responsabilitati: Evidenta contabila pana la nivel de balanta / bilant :
- Inregistreaza documentele contabile conform procedurilor interne, a principiilor contabile si a legislatiei in vigoare;
- Urmareste inregistrarea in sistemul informatic si reflectarea corecta in contabilitate si la timp a operatiunilor derulate de societate, in conformitate cu reglementarile in vigoare si regulile interne;
- Intocmeste si tine evidenta contractelor si soldurilor clienti / furnizori, alocarea incasarilor si platilor;
- Asigura inregistrarea operatiunilor contabile zilnice, la nivel de companie ;
- Prelucreaza si intocmeste documentele contabile rezultate din derularea operatiunilor ;
- Asigura contabilitatea decontarilor cu clienti/furnizori, personal, achizitii ;
- Inregistrarea si gestiunea mijloacelor fixe (incadrari si amortizari) si obiectelor de inventar; operatiuni de leasing ;
- Pregateste si inregistreaza documentele bancare ;
- Tine si raspunde de corectitudinea datelor introduse asupra furnizorilor si clientilor prin casa, in lei si in valuta, a avansurilor de trezorerie ;
- Reconciliaza, analizeaza si verifica lunar conturile de care este responsabil;
- Verifica acuratetea intocmirii documentelor contabile, a documentelor justificative ce trebuie intocmite si de circuitul lor in cadrul societatii ;
- Gestionarea si arhivarea documentelor pe care le opereaza ;
- Alte operatiuni de evidenta financiar contabila ;
- Respecta politica companiei in ceea ce priveste inregistrarile contabile , raportarile fiscale si raportarile catre managementul societatii.

CERINTE

- Studii superioare: Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune, Facultatea de Finante Banci si Burse de Valori, Management Financiar Contabil
- Cunostinte solide de contabilitate
- Cunostinte privind codul fiscal si aplicabilitatea acestuia
- Minim 3 ani experineta intr-un post similar
- Cunostinte de operare cu sisteme contabile

BENEFICII OFERITE

Se ofera pachet salarial motivant.

In cei 13 ani de existenta, SIVECO Romania a devenit unul dintre cei mai importanti furnizori si integratori de solutii ERP, eLearning, eHealth, eBusiness, eGovernment si de proiecte software la cheie din Romania. Compania noastra si-a dobandit in acest rastimp o solida reputatie si pe piata vest-europeana si americana. Datorita pozitiei sale geografice si facilitatilor multi-lingvistice, SIVECO Romania este in masura sa ofere suport tehnic si comercial si pentru toate tarile central-est europene si Rusia.
SIVECO Romania considera ca cel mai pretios bun al companiei sunt angajatii sa si realizarile lor. Imbunatatirea competentelor angajatilor prin instruire adecvata, crearea unui mediu de lucru placut, recunoasterea contributiei fiecarei persoane la dezvoltarea companiei reprezinta o preocupare majora in cadrul SIVECO Rom?nia, toate acestea fiind considerate c?i eficiente de sporire a calitatii produselor si serviciilor livrate.