ECONOMIST (CONTABIL)

GENCO TRADE - INTERSPORT

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Contabilizarea operatiunilor inregistrate in Registrele de Casa ale magazinelor Intersport –in lei si valuta;
-Verificare corespondentelor dintre financiar si contabilitate ;
-Contabilizarea deconturilor de cheltuieli ale angajatilor in lei si in valuta si verificarea soldului pe analitice;
-Intocmirea de rapoarte pe tipuri de cheltuieli pe centre de cost si/sau persoana ;
-Contabilizarea facturilor de la furnizori si verificarea soldurilor;
-Inregistreaza plati, facturi si deconturi de cheltuieli in concordanta cu procedurile stabilite, principiile contabile si cu respectarea legislatia in vigoare.
-Intocmeste rapoarte obisnuite, grafice si rezumate pentru conducere.
-Verifica situatii, registere contabile si conturi pentru a identifica erori sau elemente cu termen de plata depasit si alege procedura corecta pentru remedierea diferentelor sau erorilor.
-Raspunde la intrebari specifice ale clientilor si clarifica situatiile cand e necesar.
-Furnizeaza analize corecte in privinta reconcilierii inregistrarilor cu documentele primare de la terti

CERINTE

-studii superioare economice finalizate
-experienta minim 3 ani in domeniul contabil
-foarte bune cunostinte de contabilitate locala
-cunostinte excelente MS Office
-atentie la detalii si acuratete in inregistrarea operatiunilor, bune abilitati de comunicare, spirit de echipa si proactivitate
-cunostinte de lb engleza si cursuri de IAS / IFRS – constituie un avantaj

Companie multinationala lider pe piata de distributie aparatura electronica, electrocasnica si sisteme de aer conditionat, francizor pentru lantul de magazine INTERSPORT (www.genco.ro).