ECONOMIST - BUSINESS PLANNER

S.C.Distrigaz Sud S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitatile postului:
- Creaza si gestioneaza modele economice care permit managementului luarea deciziilor adecvate in domeniul lucrarilor de investitii, control al cheltuielilor sau al finantarii;
- Elaboreaza si pune in aplicare modele economice in ansamblul sau si pentru diferitele sale activitati;
- Intervine pe modelul de calcul al tarifelor si preturilor reglementate, prezentate de ANRGN (Autoritatea Nationala de Reglementare a Gazelor Naturale);
- Contribuie cu Know-how-ul sau la derularea operatiunilor de achizitie concepand o modelizare a rentabilitatii societatilor tinta.
- Raspunde intr-o maniera operationala solicitarilor directiilor operationale ale companiei pentru efectuarea calcului de rentabilitate.
- Atributii privind calitatea si relevanta modelelor economice pe care le gestioneaza;

CERINTE

- Studii superioare economice;
- Experienta minim 2 ani intr-o companie din domeniul constructiei de modele financiare, banca sau Cabinet de Audit;
- Cunostinte foarte bune de operare Ms Office (Word, Excel, PowerPoint)

Alte cerinte:
- Capacitatea de a planifica si administra resurse si de a adapta activitatile in mod adecvat si la timp
- Capacitate de analiza si sinteza
- Cunostinte despre piata si capacitatea de a anticipa evolutia acesteia
- Abilitati de comunicare
- Capacitate de a stabili prioritati
- Rigurozitate
- Credibilitate

BENEFICII OFERITE

- Un mediu de lucru profesionist si dinamic;
- Posibilitati de dezvoltare profesionala intr-o companie multinationala.

Societate comerciala cu pozitie majora pe piata gazelor din Romania, Distrigaz Sud inregistreaza peste 30 de ani de experienta in domeniul distributiei si comercializarii gazelor naturale.
Structura actionariatului societatii este mixta, incepand cu 31.05.2005, cand Gaz de France a achizitionat de la statul roman (fostul actionar unic) pachetul majoritar de 51% din numarul actiunilor.
Utilizand eficient mijloacele puse la dispozitie de grupul francez cu pozitie remarcabila intre liderii europeni, societatea are sanse considerabile sa accelereze procesul de dezvoltare si modernizare, astfel incat Distrigaz Sud sa devina in scurt timp o societate competitiva de nivel european