Economist

SC CLEAN PREST SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Evidenta cont client, avansuri client, venituri inregistrate in avans, debitori diversi
• Verificare TVA
• Verificare facturi emise din soft-ul medical transmise in soft-ul contabil
• Estimari venituri conform contract
• Inchidere solduri facturi mai mici decat pragul stabilit, inchiderea operationala a facturilor fiscale cu cele storno
• Reevaluare clienti valuta
• Arhivare facturi
• Confirmari sold
• Furnizarea informatiilor catre auditori pentru responsabilitatile enumerate mai sus

• Inregistrare facturi utilitati pe centrele de cost aferente (in medie - 50 centre de cost)
• Inregistrare facturi/contracte chirii pe centrele de cost aferente
• Inregsitrarea cheltuielilor in avans si urmarirea descarcarii lunare a acestora
• Inregistrare facturi servicii marketing, valuta, polite asigurare etc
• Calcul, estimare, urmarirea declararii si platii impozitului si TVA-ului aferent achizitiilor intracomunitare
• Inregistrarea cheltuielilor creditorilor diversi (cont 462) - sponsorizari, drepturi de autor
• Consultanta fiscala diverse spete si solicitare documente in conformitate cu Codul Fiscal
• Initierea si verificarea corectitudinii reevaluarii conturilor de furnizori si avansuri in valuta
• Inregistrare estimari pe baza situatiilor solicitate de la alte departamente - 50% - pe centre de cost
• Inregistrare estimari pe baza propriilor situatii - 50% - si inregistrare pe centre de cost
• Inregistarea, urmarirea si verificarea continuitatii estimarilor pe centre de cost/puncte de lucru
• Verificarea si centralizarea furnizorilor care aplica TVA la incasare
• Intocmire declaratii privind TVA (300,301,390,394)
• Urmarirea cheltuielilor nedeductibile si intocmire diverse situatii in acest sens
• Urmarirea platilor efectuate in avans si inchiderea la inregistrarea facturilor
• Intocmire situatii solicitate de INS
• Intocmire si explicare solduri pentru dosarele lunare de audit
• Intocmire NIR si inregistrarea declaratiilor vamale furnizori in valuta STEM
• Verificari inchideri lunare
• Furnizare situatii, informatii si clarificari catre auditori KPMG pentru toate responsabilitatile enumerate mai sus

CERINTE

Studii Universitare - profil economic, preferabil specializare in finante/contabilitate
Calificarile in domeniul financiar-contabil constituie un avantaj

Cel putin 3 ani de experienta relevanta pe un post similar
MS Office,

Abilităţi
- atentie distributiva
- capacitate de analiza
- organizare
- bune abilitati de comunicare
- initiativa
- responsabilitate
- integritate
- energic
- de lucru in echipa
- implicare
- proactivitate

Clean Prest Activ SRL, firma de curatenie interior si exterior infiintata in anul 2008.