Director National de Vanzari- Companie Nationala de Bauturi Alcoolice

BARNETT McCALL RECRUITMENT

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru clientul nostru, o companie nationala cu traditie si renume pe piata bauturilor alcoolice, recrutam pentru pentru pozitia de Director National de Vanzari.
Este o oportunitate extraordinara de a participa in mod strategic la dezvoltarea si consolidarea la nivel national a unei afaceri cu traditie in Romania.
Aceasta persoana va avea ca obiectiv elaborarea si implementarea strategiei de vanzari, in vederea atingerii obiectivelor pe termen lung al companiei, si va avea ca responsabilitati:
- Definirea si structurarea strategiei, procedurilor si a instrumentelor specifice pentru principalele procese de vanzari: planul anual de vanzari, obiectivele de vanzari, implementarea proiectelor de trademarketing, pozitionare analiza pietei, monitorizarea concurentei, pozitionarea produselor, activitatile de PR, stabilirea preturilor, segmentarea pietei;
- Definirea programelor si initiativelor specifice zonei de vanzari: target, redesign structura sistem de comisionare si modalitate de organizare echipa de vanzari, regandire sistem de rapotare, astfel incat sa permita atingerea obiectivelor de vanzari stabilite pe an financiar, conform pozitionarii strategice pe termen mediu si lung a companiei;
- Formularea si propunerea de sugestii de vanzare si de crestere a cifrei de vanzari, recomandarea optimizarii proceselor existente si initierea de proiecte adresate oportunitatilor identificate pe piata;
- Definirea strategiilor de abordare si de pozitionare a companiei in relatie cu partenerii de business specifici canalelor de vanzare( distribuitori si Key Accounts);
- Negociaza clauzele contractuale contractuale anuale si politica generala de discount-uri in relatie cu canalele de vanzare specifice companiei;
- Definirea obiectivelor si indicatorilor de masurare si control pentru principalele procese de vanzare, urmarind operationalizarea lor la nivelul portofoliului global al companiei;
- Stabilirea si monitorizarea KPI pe fiecare zona, canal de vanzare si partener de business in parte.

CERINTE

- Minim 5 ani experienta in activitatea de vanzare, de preferinta in piata bauturilor alcoolice/ FMCG;
- Minim 3 ani experienta in managementul unei echipe de vanzari;
- Expunere la decizii strategice si cu impact in business;
- Implicare in construirea de sisteme de masurare a performantei si monitorizare echipa de vanzare;
- Personalitate proactiva, gandire strategica si orientare spre solutii, cunoasterea pietei bauturilor alcoolice.

BENEFICII OFERITE

Un pachet salarial atractiv si oportunitatea de a participa la dezvoltarea unei afaceri de renume la nivel national.

We believe that what we do, we do well. We are proud of the services we offer, the team we have created and the results we achieve. Every person and project is unique, by offering a flexible and communicative approach we continuously exceed expectations, fulfil our professional goals and deliver.