Director Financiar - pentru un prestigios Grup de Dezvoltare Imobiliara

SC ADECCO ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Stabileste prin proceduri si indicatii metodologice cum trebuie executate operatiunile legate de politica economico-financiara a firmei, asigura si urmareste realizarea lor la nivel de firma.
Reprezinta firma fata de organele de control de specialitate, in relatia cu bancile/alte institutii financiare, cu persoanele/organizatiile cu care intra in contact in interes de serviciu.
Asigura conditiile necesare pentru intocmirea documentelor justificative privind operatiile patrimoniale
Asigura controlul operatiunilor patrimoniale efectuate la nivelul firmei, procedeele de prelucrare utilizate, precum si exactitatea datelor contabile furnizate
Organizeazs inventarierea patrimoniului si valorificarea rezultatelor inventarierii
Asiguraanaliza periodica a utilizarii si starii mijloacelor fixe
Asigura disponibilitatile necesare si mentinerea in permanenta a capacitatii de plata a societatii
Asigura plata la termen a sumelor ce sunt obligatia firmei fata de bugetul de stat, alte obligatii fata de terti
Asigura desfasurarea ritmica a operatiunilor de decontare cu furnizorii si beneficiarii
Asigura relatia cu bancile si alte institutii financiare, solicita bancii credite suplimentare
Desfasoara activitate de documentare in probleme economico-financiare
Urmareste derularea contractelor speciale
Propune cursul de schimb valutar utilizat la realizarea tranzactiilor firmei
Se documenteaza la zi cu privire la legislatia din domeniul financiar-contabil si asigura desfasurarea activitatii financiar-contabile in conformitate cu legislatia de specialitate
Asigura respectarea regulilor de intocmire a bilantului contabil, depunerea la termen la organele de drept si publicarea acestuia in Monitorul Oficial
Asigura pastrarea documentelor justificative, a registrelor si a bilanturilor contabile
Urmareste respectarea legislatiei fiscale
Urmareste constituirea fondurilor si utilizarea acestora cu respectarea dispozitiilor legale
Exercita controlul financiar preventiv privind legalitatea operatiunilor
Realizeaza proiectul de buget semestrial si anual, defalcat
Analizeaza indicatorii de afaceri si isi exprima punctul de vedere in legatura cu acestia
Sprijina departamentele firmei in analiza indicatorilor proprii
Prezinta Directorului General rapoarte continand rezultatele financiare ale firmei
Stabileste sarcinile salariatilor din subordine si prioritatile in executarea acestor sarcini
Se asigura de calitatea activitatii financiar-contabile a societatii si corectitudinea analizelor economice, mentinerea capacitatii de plata a societatii, indeplinirea la termen si in conformitate cu dispozitiile legale a obligattiilor fata de banci, intocmirea lunara si in mod corect a bilantului contabil, respectarea disciplinei financiar-valutare
Stabileste corectii bugetare si executarea acestora (in colaborare cu managementul )
Reprezinta compania la intalniri ce au ca obiect problemele economico-financiare ale firmei
Decide asupra metodologiei de intocmire a lucrarilor contabile si financiare
Aproba documentele privind obligatiile bancare
Semneaza pentru verificare toate documentele financiar-contabile

CERINTE

- Nivel de studii: Superioare economice
- Cursuri de pregatire: Management, Legislatie, Contabilitate
- Experienta: In specialitate: minim 8 ani; Pe post: preferabil 4 ani
- Cunostinte solide de contabilitate
- Cunostinte solide de legislatie financiar-contabila;
- Cunostinte de operare PC

Adecco este lider mondial in domeniul resurselor umane, avand deschise peste 6.600 de birouri in 70 de tari ale lumii.
Fondat in Elvetia la 20 August 1996 ca urmare a fuziunii companiilor Adia (infiintata in 1957) si ECCO (infiintanta in 1964), Adecco este administrat de o echipa multinationala ce dispune de o remarcabila experienta in domeniu.
Zilnic, peste 700.000 de persoane isi gasesc un loc de munca prin reteaua Adecco, ca urmare a gamei de servicii personalizate oferite celor peste 250.000 de clienti.
Conform clasamentului intocmit de prestigioasa publicatie Forbes, Adecco este in prezent, una dintre cele 500 de mari companii din lume.
Adecco este cotat la bursele NYSE (ADO), Swiss Exchange (ADEN) si EURONEXT Premier Marche.
Adecco in Romania
Misiune: asigurarea succesului profesional intr-o lume in continua schimbare.
Adecco ofera zilnic solutii flexibile si adaptarea legislatiei in vigoare reusind, urmare a cererilor inregistrate, sa ofere candidatilor sai peste 6.000 de noi locuri de munca, in doar 6 ani de la infiintare.
La baza succesului inregistrat se afla transpunerea in practica a valorilor grupului:
- onestitate si integritate;
- responsabilitate sociala;
- orientare spre nevoile clientului;
- inovatie si creativitate;
- comunicare si spirit de echipa;
- transparenta;
- deplina legalitate