DIRECTOR FINANCIAR MULTINATIONALA

Freemarkonsult International

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Participa la procesul de implementare si adaptare a legislatiei romanesti la sistemul SAP (necesita cunostinte de SAP /cunostinte plan de conturi german/international)
- Contabilitatea mijloacelor fixe in SAP
- Procesarea propunerii de plati in colaborare cu alti angajati ai departamentului
- Inregistrarea facturilor in contabilitate ( pre-inregistrarea/contabilizarea)
- Procesarea instiintarilor de plata
- calcularea/ inregistrarea impozitelor/taxelor lunare
- Actualizarea + definirea informatiilor legate de Furnizori in SAP (adresa, cont bancar etc.)
- Procesarea lunara a chiriilor/ utilitatilor cu ajutorul unei functii in SAP
- Actualizarea/procesarea datelor legate de inregistrarile contabile repetate.
- Instiintarea lunara a celor care ne-au inchiriat spatiile privind vanzarile realizate
· Reconcilierea diverselor conturi (ex: contul pentru bonurile cadou)
· Inchiderea de bilant (controlul inregistrarilor din contul 471)
· Inchiderea de luna/an in colaborare cu directorul economic pe regiunea CSEE
· Calcularea/ inregistrarea impozitelor/taxelor lunare
· Conducerea si coordonarea intregului departament de contabilitate
· Procesarea transferurilor platilor bancare
· Contactul cu autoritatile
- intocmirea/depunerea declaratiilor lunare/trimestriale/anuale
- reglari de fise de platitor la Administratia Financiara
- declararea unui nou punct de lucru la Administratia Financiara
- A participa la auditul de sfarsit de an/responsabil in cazul unui control din partea autoritatilor
- Conducerea si motivarea colegilor, organizarea departamentului de contabilitate

CERINTE

- Studii superioare economice
- Experienta in domeniu
- Expert contabil
- Cunostinte SAP
- Cunostinte limba germana

Suntem companie de consultanta in domeniul resurselor umane, prezenta pe piata romaneasca de profil, din anul 1994.
Nr. operator date cu caracter personal: 6065