DIRECTOR FINANCIAR CONTABIL / COORDONATOR FINANCIAR CONTABIL

TEAM ART SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITATI / BENEFICII:

- Coordonarea si supervizarea activitatii departamentelor financiar si contabilitate
- Organizarea activitatii departamentelor sus-mentionate, in conformitate cu planurile de dezvoltare ale companiei
- Elaborarea bugetului general de venituri si cheltuieli la nivelul companiei si pe departamente
- Asigurarea respectarii legislatiei financiare la nivel de companie
- Asigurarea indeplinirii la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
- Reprezentarea companiei in relatia cu institutiile financiare abilitate
- Elaborarea de bugete, urmarirea incadrarii
- Elaborarea de analize comparative si de variatie fata de bugete si planificari;

DETALII:
- controleaza operatiunile contabile efectuate la nivelul societatii, procedeele de prelucrare utilizate precum si exactitatea datelor contabile furnizate
participa la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii
- asigura respectarea regulilor de intocmire a bilanturilor contabile
- asigura pastrarea evidentelor justificative, a registrelor si a bilanturilor contabile
- asigura efectuarea corecta si ritmica a operatiilor de decontare cu furnizorii si beneficiarii
- asigura relatiile cu banciile si alte institutii financiare, propune masuri corecte pentru inlaturarea unor situatii fianciare nefavorabile
- asigura respectarea legislatiei contabile si fiscale
- intocmeste situatii contabile lunare
- verifica, analizeaza si certifica soldurile din balanta de verificare
- intocmeste balanta de verificare, declaratiile de TVA, bilantul, calculul impozitului pe profit
pregateste documente pentru deschiderea de conturi si subconturi
- organizeaza si gestioneaza registrele contabile
- supravegheaza reconcilierea si inchiderii conturilor
- asigura desfasurarea in conditii optime a procesului de auditare a situatiilor fianaciare

CERINTE

Studii superioare financiar–contabile;
- Cunostinte aprofundate de contabilitate si legislatie fiscala;
- Experienta relevanta pe o pozitie similara- peste 2-3 ani;
- Abilitati decizionale, de coordonare, capacitate de organizare si planificare.
- Cunostinte temeinice de operare PC (MS Office).
Sa posede cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric financiar- contabil, sa posede cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar- contabil
Cunostinte de operare softuri contabile
Capacitate de a redacta rapoarte, de a sintetiza si clarifica informatiile
Buna capacitate decizionala.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant
Oportunitatea de a lucra intr-un grup de firme , cu o activitate complexa si stimulatoare

Companie tanara care promoveaza valorile om-echipa in mediul cel mai adecvat calitatilor profesioanale dar si a celor personale.
Conteaza sa vrei ... sa poti vom avea grija sa inveti...