Director Executiv

ANBPR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Directorul Executiv are responsabilitatea principala a managementului general al organizatiei, care include identificarea oportunitatilor de finantare, implementarea strategiei organizatiei, supervizarea finantelor, implementarea programelor existente, relatiilor publice si resurselor umane. Este subordonat direct Presedintelui Asociatiei. Activitatea se va desfasura in principal la sediul din Bucuresti.

Atributii si responsabilitati:
-asigura managementul general al organizatiei, in conformitate cu obiectivele stabilite de Presedinte si Biroul Executiv al Asociatiei;
-conduce procesul de planificare anuala;
-propune si implementeaza strategia organizatiei/planurile operationale anuale;
-identifica oportunitatile de finantare si aplica pentru noi proiecte;
-gestioneaza bugetul, finantele si aspectele legale ale Asociatiei;
-supravegheaza performantele individuale/ profesionale ale celorlalti angajati;
-la solicitarea Presedintelui/Biroului Executiv poate reprezenta Asociatia in relatia cu terti;
-contribuie la strangerea resurselor necesare indeplinirii obiectivelor organizatiei si asigura dezvoltarea institutionala a Asociatiei.

CERINTE

-studii superioare, cel putin 3 ani experienta in scrierea si managementul proiectelor/ management organizational si conducere;
-cel putin 3 ani experienta profesionala si manageriala in domeniul biblioteconomiei si stiintelor informarii;
-abilitatea de a conduce si motiva oamenii;
-experienta in planificarea, monitorizarea si evaluarea bugetelor;
-abilitatea de a organiza, planifica si implementa activitati adecvate pentru a promova obiectivele organizatiei;
-abilitatea de a vorbi in public si de a comunica mesajul organizatiei;
-cunoasterea limbii engleze la nivel avansat;
-cunoasterea pachetelor tip Office (Word, Excel, Power-Point) si a comunicarii electronice la nivel avansat.

BENEFICII OFERITE

- salariu fix corespunzator experientei si pregatirii;
- program de pregatire si integrare, instruire si traininguri.

Asociația Național? a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din Romania (ANBPR) este cea mai mare organizație profesional? a bibliotecarilor. ANBPR are drept scop asocierea pe plan național a persoanelor fizice și juridice care prin profesie, atribuții și preocup?ri sunt implicate sau susțin profesia de bibliotecar, dezvoltarea biblioteconomiei și a științelor inform?rii și document?rii. Pentru mai multe detalii vizitați www.anbpr.org.ro