DIRECTOR ECONOMIC-FINANCIAR

Midal

Job expirat

RESPONSABILITATI

-analizeaza, controleaza si coordoneaza relatiile financiare din cadrul grupului MIDAL;
-stabileste programul de activitate, conduce si coordoneaza activitatea departamentului financiar-contabil;
-asigura corecta executie a evidentelor financiar-contabile, a raporturilor cerute de lege, precum si calcularea si inregistrarea taxelor si impozitelor conform legislatiei in vigoare;
-interpreteaza si aplica legea si normele de evidenta financiar-contabile si supervizeaza practicile generale de evidenta a platilor, incasarilor, inventarelor, activelor fixe, activelor circulante si stabileste metode si norme cu privire la amortizari, deprecieri, descarcare de gestiune si evaluarea patrimoniului conform legii;
-stabileste politici de conturi contabile, principii si practici contabile;
-efectueaza analize economico-financiare cu scopul cresterii profitabilitatii, rentabilitatii si eficientei activitatii economice a companiei;
-intretine relatii cu institutiile financiare si de credit;
-verifica modul de stabilire a bugetului de venituri si cheltuieli, fluxului de numerar, precum si a previziunilor, planurilor si programelor cu implicatii financiare;
- monitorizeaza si tine evidenta operativa a tuturor categoriilor de plati si a tuturor categoriilor de cheltuieli;
-interpreteaza variatiile bugetului de venituri si cheltuieli, a fluxului de numerar, precum si variatii la nivelul politicilor financiare si propunbe solutii pentru remedierea acestora;
-asigura evidenta creditelor si a surselor atrase;

CERINTE

-excelente cunostinte contabile, financiare, economice
-metodologii de realizare si urmarire a bugetelor si de analiza financiara
-cunostinte foarte bune in utilizarea aplicatiilor financiare, ERP, a utilitarelor Word, Excel
-studii superioare economice
-studii post-universitare de specialitate, studii de management executive sau alte certificari profesionale
-minim 3 an de experienta intr-o pozitie de conducere similara

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial foarte atractiv.

MIDAL Group companie prezenta de peste 12 ani in piata romaneasca de frig industrial, si-a consolidat o pozitie puternica in distributia de echipamente si instalatii frigorifice pentru procesatori, dotari complete pentru comercianti de produse alimentare, retele de magazine, supermarket-uri si hipermarket-uri.