Director economic

SC SMART JOB SOLUTIONS SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Este subordonat Directorului general al societatii. Are in subordine serviciul financiar-contabilitate. Raspunde de organizarea si coordonarea activitatilor in domeniul financiar-contabil, desfasurate in cadrul societatii:

Organizeaza contabilitatea societatii in conformitate cu dispozitiile legale si asigura efectuarea la timp a inregistrarilor;
Urmareste capacitatea firmei de a-si onora obligatiile de plata;
Asigura intocmirea la timp si in conformitate cu dispozitiile legale a balantelor de verificare, bilanturilor semestriale si anuale, precum si a situatiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari;
Intocmeste previziuni financiare şi ale fluxului de numerar; realizeaza analize economice pentru previzionarea rezultatelor, intocmeste panuri de activitate, raportari diverse solicitate de managementul companiei;
Exercita controlul financiar preventiv;
Monitorizeaza costurile de productie;
Analizeaza si propune masuri pentru cresterea rentabilitatii;
Dispune intocmirea planului de amortizare si a plafonului de casa, dispune inventarierea mijloacelor fixe, mijloacelor circulante si a altor bunuri materiale sau banesti care intra in patrimoniul societatii;
Mentine relatiile cu autoritatile statului, cu institutiile financiare si cu partenerii si tertii, pentru probleme legate de activitatile economic- financiare.

CERINTE

• Studii superioare economice (finante sau contabilitate);
• Experienta profesionala de minim 7 ani in domeniul contabilitatii, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile, in conformitate cu legislatia in vigoare; experienta de cel putin 1 an pe un post similar;
• Foarte buna cunoastere a legislatiei financiar-contabile, de gestiune, precum si a celei fiscale;
• Cunostinte avansate de operare PC;
• Obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate, spirit de echipa;
• Limba engleza constituie un avantaj;
• Experienta anterioara in mediu industrial constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

Posibilitatea de a lucra intr-un mediu modern, competitiv.
Pachet salarial atractiv.

Selectie, recrutare si plasare forta de munca in tara si strainatate