DIRECTOR DE VANZARI

PERSPECTIVE Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati

Coordoneaza activitatea tuturor magazinelor din tara asigurand functionarea, administrarea si profitabilitatea lor;
Aplica politica comerciala stabilita de conducerea generala, cu care este in relatie directa;
Responsabil de imaginea publica a magazinelor;
Responsabil de performanta magazinelor, stabileste obiectivele cifrei de afaceri, si urmareste realizare acestora;
Responsabil de administrarea personalului din subordine, organizarea sedintelor, deciziile de angajare;
Sugereaza strategii pentru a optimiza activitatea, propune noi solutii;
Anticipeaza, sistematizeaza investitiile ce trebuie realizate in punctele de lucru;
Centralizeaza informatiile provenind din punctele de lucru, de orice natura-tehnica, administrativa sau comerciala-, le analizeaza si le transmite fiecarui sef de departament si directorului general;
Respecta si impune conceptele si procedurile comerciale stabilite de conducere;
Respecta structurile, nomenclatoarele de produse si politica de mercantizare permanenta si promotionala stabilita de conducere ;
Asigura atingerea obiectivelor de profitabilitate ale magazinelor;
Dezvolta strategii pentru eficientizarea activitatii personalului din magazin;
Supervizeaza si analizeaza intocmirea bugetelor lunare de venituri si cheltuieli si rapoartele analitice lunare ale vanzarilor si cheltuielilor;
Controleaza si imbunatateste constant calitatea serviciilor oferite clientilor;
Controleaza existenta tuturor produselor listate, coerenta asortimentatia cu piata locala, prezenta si corectitudinea semnalisticii in magazinele si in localitatea respectiva;
Are competenta de a face propuneri in ce priveste listarea de furnizori locali;
Analizeaza, monitorizeaza si sesizeaza tendintele consumului de produse specifice si face propuneri de imbunatatire;
Formeaza, dezvolta si coordoneaza personalul din magazine;

Cerinte

Studii superioare, de preferat cu experienta profesionala de 4-5 ani in domeniul comercial si o pozitie similara;
Studii superioare, foarte bune cunostinte de PC;
Gandire strategica, orientare catre rezultate, cunoasterea mediului de afaceri;
Persoane serioase, muncitoare, responsabile, dinamice, comunicative;
Abilitatea de a motiva oamenii si a le oferi indrumare;
Disponibilitate pentru deplasari in tara;

Se ofera

Conditii de munca occidentale, salariu atractiv;