Director de Risc - BRD Asigurari de Viata

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Colaboreaza cu toate departamentele in vederea elaborarii, verificarii, imbunatatirii si controlului procedurilor interne;
- Dezvolta si implementeaza un sistem de proceduri pentru identificarea, colectarea si analiza informatiilor referitoare la risc;
- Asigura imbunatatirea activitatii companiei prin eliminarea sau reducerea riscurilor potentiale, prin monitorizarea si implementarea unor masuri adecvate;
- Monitorizeaza activitatile companiei prin controale permanente si periodice si ajuta la identificarea si implementarea actiunilor corective, atunci cand este cazul;
- Colaboreaza cu auditorul intern si controlorul intern;
- Colaboreaza cu toate departamentele pentru a elabora, monitoriza si implementa un plan de criza si continuitate pentru companie.

CERINTE

Experienţă profesională:
- Minim 3 ani experienta in domeniul asigurarilor din care 2 ani in risc management;
- Cursuri de specialitate in domeniul risc management, audit, calitate;
- Studii universitare in domeniul economic.

Profilul candidatului:
- Autonomie si initiativa;
- Organizare si planificare;
- Abilitati de comunicare (scrisa si orala);
- Cunostinte aprofundate in domeniul riscului si asigurarilor de viata;
- Cunoasterea legislatiei specifice;
- Cunostinte informatice; MS Office, Internet;
- Cunoasterea limbii engleze - nivel avansat.

BENEFICII OFERITE

- Oportunităţi deosebite de dezvoltare a unei cariere într-o companie solidă şi dinamică, nou intrată pe piaţa românească, membră a unui important grup financiar internaţional;
- Pachet salarial motivant.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.