DIRECTOR DE MARKETING SI COMUNICARE

LUGERA & MAKLER SRL

Job suspendat de catre administratorul site-ului

RESPONSABILITATI

- Pentru unul dintre clientii nostri, o companie internationala cu head-quarterul in Austria, leader in industria de constructii, numarul 1 in lume in domeniul productiei de caramizi si numarul 2 in Europa in sisteme de acoperisuri, cautam Director de Marketing si Comunicare.

Responsabilitati manageriale:

- Dezvolta si implementeaza strategia anuala de promovare, in limitele bugetului agreat ¿ publicitate si PR;
Elaboreaza si implementeaza (conform nivelului bugetului de Marketing) strategiile si planurile de marketing si PR specifice pe grupuri tinta, in vederea realizarii obiectivelor de marca si imagine a companiei si sustinerii vanzarilor;
- Defineste si actualizeaza procedurile de lucru pentru procesele din departament;
- Contribuie la dezvoltarea strategiei generale a companiei.
Responsabilitati de specialitate:

- Identifica cererea si potentialul pietei, identifica nevoile clientilor;
- Realizeaza analize concurentiale;
- Identifica modificari locale ale pietii;
- Identifica piete noi si dezvolta programe de specializate pentru acestea;
- Supervizeaza activitatea de cercetare a pietii si studiile de piata comandate de companie;
- Decide asupra metodologiei de cercetare;
- Analizeaza situatia pietei si competitiei si nevoile clientilor pentru maximizarea efectelor strategiei de marketing;
- Comunica si promoveaza compania si produsele pentru stimularea cererii;
- Sustine lansarea de produse noi pe piata;
- Raspunde de dezvoltarea de materiale pentru punctul de vanzare si promotionale.

CERINTE

- 5 ani experienta in domeniul marketingului si PR-ului din care minim 3 in pozitie manageriala;
- Studii superioare de preferat in domeniul economic, Specializarea marketing;
- Orientare strategica- analiza a aspectelor principale ale businessului pentru a identifica oportunitati si obstacole, adaptarea strategiei la cerintele pietei si obiectivelor de business;
- Creare oportunitati de business ¿ identifica si capitalizeaza oportunitatile comerciale pentru a realiza proiecte cu impact in cresterea imaginii copmaniei;
- Abilitati de luarea deciziilor, asumare riscuri, inovare;
orientare spre client;
- Concentrare si orientare spre rezultate, flexibilitate;
- Cooperare si lucru in echipa, castigarea angajamentului celorlalti in proiectele pe care le propune;
abilitati de dezvoltare a celorlati (subordonat, colegii din vanzari etc);
- Cunostinte de limba engleza nivel avansat (limba germana este un avantaj);
- Abilitati PC- nivel avansat.

BENEFICII OFERITE

- Telefon de serviciu;
- Masina de serviciu;
- Salariu motivant.

Lugera & Makler este o companie de consultanta in domeniul resurselor umane, cu capital slovaco-olandez, ce activeaza in Armenia, Cehia, Polonia, Olanda, Romania si Slovacia.
Suntem o companie internationala, fara limite si frontiere. Misiunea noastra este sa ajutam companiile sa-si gaseasca angajatii potriviti. Sa ajutam oamenii ambitiosi sa-si gaseasca angajatorul potrivit. Noi prezentam oamenii potriviti companiilor potrivite, la momentul potrivit.