Designer vestimentar confectii

Steilmann

Job expirat

RESPONSABILITATI

A. Sourcingul:
1. Documentare tendinte generale (culori si combinatii, calitati, combinatii vestimentare).
2. Sourcing la nivel de sortiment pe calitati, furnizori din sourcingul centralizat.
3. Propune calitati si combinatii in acord cu conceptul general, unitar al colectiei.
4. Abordeaza sortimentul conceptual pe criterii de diversitate, calitate, stil, culoare pentru produse de baza sau combi, pentru programe de colectie, pentru loturi, pentru seturi.
5. Propune stilul – modelul corelat cu cerintele comerciale, studiu de marketing, conceptul unitar de colectie.
B. Planificare colectie – Elaborare concept colectie:

C Participarea la programul de mostrare
D. Prezentarea colectiei:
1. Prezinta tendintele pe teme de culoare/ tesaturi/ stil.
2. Prezinta sortimentele de care este responsabil in cadrul colectiei.
3. Se prezinta produsele/ sortimentele si ansamblurile vestimentare care sunt parte integrata din seturile propuse spre comercializare.
4 Participarea impreuna cu Manager Colectie, Managerul Vanzari, Managerul Cumparari la validarea mostrelor si le propune spre aprobare Managerului de Divizie.
5 Propune pentru fiecare model avizat cantitatile, cheia de marimi, termenele de livrare, pretul de achizitie, pretul de vanzare spre aprobare la Manager Divizie. Aceasta propunere se va face impreuna cu Manager Colectie, Manager Cumparari, Manager Vanzari avanduse in vedere cu prioritate cerintele pietei si cu incadrarea in planul de afaceri aprobat.
6 Asigura respectarea ponderilor pe sortiment, pe ansambluri vestimentare/ seturi conform conceptului de colectie.
7 Realizeaza conceptul de etichetare.
8 Asigura cunoasterea tendintelor de moda. Participa nemijlocit la aceasta actiune.
9 Valorificarea oportunitatilor de majorare a vanzarilor prin propunerea de modele conform cu modificarile de cerere a pietei – quick response.

CERINTE

- Facultatea de Arte Plastice - Design Vestimentar
- Obligatoriu experienta in fashion (in mod asistat sau implicat), minim 1 an
- Cunostinte privind derularea activitatilor de concept colectie
- Creativ, inovator
- Maturitate emotionala
- Limba engleza- nivel avansat
- PC nivel avansat (Corel)

BENEFICII OFERITE

Salarizare motivanta
Pachet de beneficii si compensatii motivant
Sansa de a construi o cariera in domeniu
Participarea la targuri si expozitii internationale
Mediu de lucru modern, tanar si prietenos

Steilmann Romania , companie romano-germana, membra a |Gruppe Steilmann| cel mai mare producator de confectii din Europa, numarand peste 14.000 de agajati din care 7.500 in Romania, detine cea mai importanta retea de fabrici de confectii si peste 50 de magazine.

In Romania, Steilmann si-a asumat un contract social, pe care in decursul anilor l-a onorat cu maxima raspundere, oferind produse de exceptie, servicii, modele de viata, instruire si locuri de munca.