Designer instructional

SC InSoft Development & Consulting SR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Principala activitate a unui instructional designer este elaborarea scenariului pedagogic si functional al aplicatiilor software de invatare (lectie, curs), adica scrierea specificatiilor pentru echipa tehnica. Ocupantul postului va structura si descrie in detaliu activitatile si resursele multimedia: impartirea in capitole si subcapitole, conceperea textelor, descrierea partii grafice, descrierea interactivitatii dintre cursant si aplicatie, specificatii privind navigarea etc.

In functie de proiectele existente, designerul instructional poate desfasura urmatoarele activitati:
- defineste continutul, structura pedagogica si functionalade a aplicatiilor software de predare/invatare. Pentru aceasta, ID-ul colaboreaza atat cu beneficiarul si cu expertii in domeniu (profesori), cat si cu restul echipei de dezvoltare (graficieni, programatori, responsabili cu calitatea);
- colaboreaza cu expertii in domeniu pentru a identifica obiectivele si parcursul invatarii;
- se documenteaza pe tipurile de continut pe care le proiecteaza, prin studierea bibliografiei, a informatiilor de pe Internet sau furnizate de clienti sau consultanti;
- defineste obiectivele de invatare si se asigura ca acestea sunt in concordanta cu materialul didactic expus;
- participa la activitati cu caracter creativ (ex. brainstorming) in vederea identificarii scenariilor reprezentative si conforme cu cerintele clientului;
- propune solutii inovatoare in realizarea de continut educational;
- participa la structurarea si inregistrarea cunostintelor si competentelor acumulate prin realizarea de documente electronice de tip raport, studiu, template, lesson-learn, check-list, etc.
- raspunde de indeplinirea criteriilor de calitate ale continutului educational din punct de vedere psiho-pedagogic si stiintific;
- se informeaza in permanenta si studiaza produsele educationale existente pe piata din punct de vedere psiho-pedagogic si stiintific;

Activitatea profesionala necesita creativitate, imaginatie, cultura generala si capacitate de intelegere a materialului didactic.

CERINTE

- foarte buna capacitate de comunicare verbala si scrisa;
- competente pedagogice, metodice; experienta in activitati didactice (predare la clasa sau training);
- cunostinte de metodica predarii/invatarii asistata de calculator;
- competente de analiza a nevoielor de invatare, de proiectare de experientel educationale folosind tehnologia informatiei si comunicarii.
- cunostinte solide despre principiile si teoriile invatarii, psihologia invatarii, psihologia varstelor, psihologie cognitiva;
- cunostinte in domeniul ITC;
- cunostinte de limba engleza (scris, citit) - nivel avansat;
- creativitate, asumarea responsabilitatii, implicare, initiativa, organizare.

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial motivant, bonusuri;
- training, posibilitatea construirii si dezvoltarii unei cariere;
- posibilitatea deplasarilor in strainatate;
- mediu de lucru tanar si dinamic;

Dezvoltăm o gamă largă de soluţii informatice adresate domeniului educaţional, sănătății și mediului de afaceri. Suntem și unul dintre principalii integratori de sisteme informatice complexe –îmbinăm aplicații de software, dezvoltate în tehnologii de ultimă generație, cu echipamente hardware și de comunicații, produse de cele mai renumite companii internaționale.