Deputy Treasurer

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Estimarea fluxurilor viitoare de incasari si de plati in functie de informatiile disponibile la data intocmirii previziunii;
- Coroborarea informatiilor primite din toate sursele cu privire la evolutia fluxurilor de numerar;
- Reconcilierea fluxurilor de trezorerie previzionate cu fluxurile de trezorerie efectiv realizate;
- Analiza si interpretarea variatiilor valorice rezultate in urma reconcilierii fluxurilor de trezorerie si remedierea acestora;
- Raportari trimestriale/ lunare de trezorerie pentru departamentul de trezorerie al grupului si pentru bord;
- Producerea si actualizarea rapoartelor de monitorizare a situatiei economice si financiare din tara;
- Raportarea expunerilor in valuta ale companiei;
- Efectuarea tranzactiilor de schimb valutar conform limitelor prevazute in Politica de Trezorerie;
- Negocierea celor mai bune cotatii pentru produsele de hedging contractate efecturea plasamentelor pe piata banilor;
- Actualizeaza procedurile de trezorerie conform cerintelor de business asigura respectarea politicilor de trezorerie de la nivel local si la nivel de grup;
- Monitorizarea permanenta a indicatorilor macroeconomici (inflatie, rate de schimb, preturile materiilor prime, rata dobanzii);
- Estimarea impactului variatiei cursului de schimb asupra contului de profit si pierdere;
- Implicarea in toate proiectele de trezorerie de la nivel local si regional.

CERINTE

• Studii economice superioare;
• Experienta in domeniul financiar contabil de minimum 4 ani;
• Membru ACCA, student ACCA, membru CECAR, student / practicant CECAR reprezenta un avantaj;
• Masterat in Finante / Banci reprezinta un avantaj competitiv;

• Cunostinte avansate de utilizare a suitei Microsoft Office;
• Cunostinte avansate de limba engleza;
• Cunostinte avansate de operare in SAP precum si o imagine de ansamblu a modulelor financiare din SAP;
• O buna cunoastere a standardelor de contabilitate romanesti si internationale;
• O buna intelegere a regulilor de functionare a pietei financiare si valutare din Romania;
• O buna cunoastere a produselor bancare existente pe piata romaneasca si internationala.

Avand deschise peste 6.600 de birouri in 70 de tari ale lumii, Adecco este liderul mondial in domeniul resurselor umane ce ofera servicii de selectie si recrutare, gestiune de personal temporar sau permanent, calcul salarial si testare.
Adecco in Romania este la momentul actual lider de piata, cu birouri deschise in 9 orase, si reusind in 2005, urmare a cererilor inregistrate, sa ofere candidatilor sai peste 2.500 de noi locuri de munca. Pentru a intra in baza de date a celui mai mare furnizor de servicii de HR din Romania, va rugam sa accesati site-ul www.adecco.ro si sa va depuneti CV-ul la noi.

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46 Fax:021/300 35 45 E-mail: recrutare@adecco.ro