Database Administrator

Bancpost SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Main responsibilities:
Ensure the proper maintenance and good day-to-day operation of the Bank’s Database Systems, according to the Bank’s policies and Procedures using appropriate tools;
Enforce the implemented database security policies (create and maintain users and roles, assign privileges);
Apply the established database backup and recovery strategies;
Monitor the good operation of the fail over clustering mechanisms, log shipping (stand by servers) and replication;
Monitor database resources and error logs;
Help with installation, configuration and upgrades of Database server software and related products;
Perform database tuning and performance monitoring;
Perform & assist in Core and Peripheral application tuning and performance monitoring;
Maintain database related documentation;
Work as part of a team and provide 24x7 support when required.

CERINTE

Qualification and experience:
Education- University degree in Computer science, Informatics or Electronics
Experience with administering of RDBMS
Experience with Microsoft SQL, Oracle and Sybase database servers

Skills:
Problem solving and prioritising
Good communication skills
Professional behaviour

Bancpost este astazi una dintre cele mai importante banci din Romania. Avem o echipa puternica de specialisti, dispunem de o retea teritoriala extinsa si oferim o gama larga de produse si servicii special concepute sa satisfaca cele mai exigente dorinte ale clientilor corporativi, de retail si ale persoanelor fizice cu statut financiar ridicat din România.

Ne place si adesea reusim sa fim cu un pas inaintea celorlalti, sa aducem pe piata produse noi si competitive, intotdeauna orientate spre Client. Deoarece Clientul este cea mai importanta persoana din banca. Dorim ca toti clientii nostri sa fie tratati într-o maniera personalizata de catre profesionisti de valoare care sa ofere servicii excelente, produse de înalta calitate si promptitudine în acordarea de consultanta. Ne respectam partenerii de afaceri, incercam sa cream mediul de lucru ideal si conditiile prielnice pentru parteneriate “win-win” de lunga durata.

Ca urmare a intensei restructurari din ultimii doi ani, care a reproiectat activitatile sale de baza, Bancpost este astazi pregatita sa fie banca de prima optiune pentru clientii din Romania. Facem aceasta promisiune clientilor nostri: alegerea Dumneavoastra de a colabora cu Bancpost va fi rasplatita printr-o experienta placuta si profitabila.