Credit Risk Manager Large Corporate & Public Administration Underwriting

UniCredit Tiriac Bank

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Evalueaza riscul de credit al aplicatiilor pentru clientii Companii Mari si Administratii Publice, urmareste indeaproape si zilnic dosarele de credit in derulare; comunica direct cu sucursalele, cu partea de vanzari si Departamentul Juridic in vederea gasirii celei mai bune solutii de creditare atat pentru client cat si pentru banca;
- Respecta procedura de creditare UniCredit Tiriac Bank si face propuneri pentru imbunatatirea ei;
- Pregateste toata documentatia impreuna cu opinia lor pentru autoritatea de aprobare competenta;
- Raspunde la toate intrebarile legate de dosarele de credit;
- Informeaza conducerea despre conditiile de credit;
- Colaboreaza cu toate departamentele implicate in gasirea de informatii in vederea dobandirii unei imagini clare asupra clientilor debitori (Legal, Corporate, Evaluation Desk);
- Colaboreaza indeaproape cu Departamentul Monitoring pentru clarificari si in vederea respectarii deciziilor de credit;
- Urmareste indeaproape expunerile pe grup pentru toate facilitatile spre a le propune mai departe autoritatii competente de aprobare.

CERINTE

- Studii universitare finalizate, profil economic
- Experienta economica bancara in de minim doi ani in departamentul administrarea riscului de credit, preferabil in Centrala bancii
- Cunostinte foarte bune de contabilitate si analiza financiara
- Cunoasterea foarte buna a regulilor si legilor bancare
- Aptitudini analitice foarte bune, atentie la detalii, abilitatea de a face corelatii si de a depista discrepantele
- Aptitudini de organizare a timpului
- Proactivitate
- Abilitati de munca in echipa
- Cunostinte foarte bune de engleza economico - financiara
- Cunostinte foarte bune in MS Office

UniCredit Group este una din cele mai mari organizatii financiar-bancare din Europa, fiind numarul 1 pe piata bancara din Europa Centrala si de Est. UniCredit este prezent in 23 de tari, unde 170.000 angajati deservesc peste 40 milioane de clienti prin intermediul a 9,000 de sucursale.
Vino sa crestem impreuna!
Ce inseamna o cariera in Unicredit Tiriac Bank?
- Te alaturi grupului financiar nr.1 din Europa Centrala si de Est
- Esti parte din echipa de specialisti care deserveste peste 35 de milioane de clienti din intreaga lume
- Inveti prin programele de training special concepute pentru tine
- Te dezvolti avand posibilitatea de a avansa la numai 12 luni de la angajare
- Esti rasplatit printr-un pachet salarial corelat cu rezultatele muncii tale
Trebuie sa stii ca, daca vedem in tine o persoana energica, cu abilitatea de a lucra in echipa si o gandire rapida si flexibila, atunci vom face tot posibilul sa te ajutam sa te dezvolti alaturi de noi.