CREDIT CONTROLLER (perioada nedeterminata)

GENCO TRADE

Job expirat

RESPONSABILITATI

-verificare comenzi (preturi, limite de credit, termene de plata, plati- intarzieri etc)
-verificare calcul bonusuri / credit notes acordate clientilor
-completarea si/sau verificarea documentelor de plata (scadenta, semnaturi, existenta lor pentru toate facturile trimise, corespondenta cu clientii etc)
-gestionarea si urmarirea cecurilor si biletelor la ordin primite de la clienti
-urmarire plati sau facturi neincasate pentru fiecare client/agent
-informarea clientilor referitor la solduri, facturi, plati si actiuni premergatoare recuperarii eventualelor creante pe cale juridica
-verificarea din punct de vedere financiar a clientilor noi
-intocmirea si urmarirea proceselor de compensare a creantelor si datoriilor societatii
-operare documente contabilitate primara

CERINTE

-studii superioare economice
-cunostinte de operare PC (Excel -avansat, Word)
-experienta relevanta in lucrul cu clientii de preferinta intr-o pozitie similara
-foarte bune abilitati de organizare si comunicare (e-mail, telefonic), mare atentie la detalii – lucrul cu cifrele, acuratete in inregistrarea operatiunilor
-limba engleza si cursuri de IAS / IFRS – constituie un avantaj

Companie multinationala lider pe piata de distributie aparatura electronica, electrocasnica si sisteme de aer conditionat, francizor pentru lantul de magazine INTERSPORT (www.genco.ro, www.intersport.ro).