CREDIT CONTROLLER

SCANIA ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- monitorizarea si gestionarea bazei de date de creante si limite de credit;
- colectarea creantelor scadente neincasate pe cale amiabila si pe cale legala (notificari, somatii de plata, investire instrumente de plata, executari judecatoresti, reprezentarea in instanta);
- gestionarea instrumentelor de plata depuse de clienti;
- elaborarea rapoartelor referitoare la situatia debitelor neachitate/recuperate, situatia litigiilor, provizioanelor;
- pregatirea documentatiei necesare pentru aprobarea limitelor de credit (analiza clienti pe baza situatiilor financiare, solicitari CIP, rapoarte de credit, etc);
- monitorizarea schimbarilor legislative, evaluarea impactului asupra activitatilor companiei si consilierea managementului in problemele respective;
- alte responsabilitati juridice: obtinere certificate constatatoare, atestare fiscala, infiintari societati comerciale, modiifcari ale actelor constirutive, controale fiscale, etc ).

CERINTE

- studii superioare in domeniul juridic;
- experienta similara de minim 2 ani;
- excelente abilitati de comunicare, negociere si coordonare;
- capacitatea de prioritizare si gestionarea eficienta a timpului;
- carisma, hotarare, persuasiune;
- limba engleza nivel mediu;
- cunostinte avansate operare PC ??? MS Office (Word si Excel);
- disponibilitate deplasari;
- permis de conducere categoria B.

BENEFICII OFERITE

??? Pachet salarial motivant;
??? Mediu de lucru profesionist;
??? Oportunitati de dezvoltare profesionala.

DESCRIEREA FIRMEI

comert auto, distribuitor camioane SCANIA