CREDIT CONTROLLER

ROMCAR MOTORS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Luarea tuturor masurilor pe plan local in vederea respectarii politicii societatii in ceea ce priveste securizarea incasarilor de la clienti;
- Urmareste respectarea procedurilor privind limitele de credit si termene de plata acordate clientilor;
- Colaboreaza cu departamentul vanzari in vederea crearii unui sistem eficient de colectare al creantelor de la clienti;
- Informeaza departamentul de vanzari si clientii in situatia schimbarii termenelor de plata;
- Asigura pregatirea rapoartelor saptamanale privind balanta pe vechime a clientilor si grafice privind colectarea acestora; propune provizioane pentru clientii rau platnici si incerti ;
- Realizeaza si duce la indeplinire previziunile lunare privind colectarea facturilor neincasate;
- Asigura contactul zilnic, telefonic cu clientii care au datorii catre societate cu termene de plata depasite;
- Participa la reconcilierea lunara a soldurilor clientilor si opereaza in softul de contabilitate eventualele diferente rezultate;
- Recomanda actiuni legale impotriva clientilor ce refuza sa plateasca.

CERINTE

- Experienta minim 1an (experienta intr-o pozitie similara reprezinta un avantaj);
- Studii superioare economice absolvite sau student in anul terminal;
- Cunostinte de limba engleza si operare PC ;
- Abilitati de comunicare si negociere.

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea dezvoltarii unei cariere intr-un mediu de lucru dinamic, profesionist ;
- Un pachet salarial motivant.

Romcar Motors, companie a Grupului TiriacAuto, este unul dintre dealerii Ford cu traditie, avand o vechime de 14 ani, in decursul carora si-a asigurat un portofoliu impresionant de clienti, persoane fizice si companii nationale si multinationale.