Cotabil cu Studii Superioare

I.D. Sarrieri Design SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Conducerea jurnalelor comerciale de cumparari si de vanzari;
- Verifica inregistrarea in contabilitate a achizitiilor si vanzarilor;
- Inregistrarea deconturilor de cheltuieli privind deplasarile interne si externe precum si deconturile pentru cheltuieli diverse;
- Inregistrarea in contabilitate a statelor de salarii si a costurilor complementare acestora;
- Verificarea inregistrarii in contabilitate a tuturor consumurilor materiale sau de munca vie;
- Intocmeste toate documentele necesare pentru derularea activitatii financiar bancare;
- Verifica in permanenta ca toate extrasele bancare impreuna cu documentele anexe sa ajunga sa fie predate in vederea inregistrarii lor de serv. Contabilitate;
- Reprezinta societatea in relatiile cu banca si trezorerii, neavand drept de semnatura pe documentele financiar bancare;
- Completeaza formularele de deschidere cont;
- Verifica zilnic situatia disponibilului existent in conturile bancare;
- Verifica ca registrul de casa sa fie corect intocmit, inregistrarile sa fie facute numai pe baza de documente justificative anexate;
- Introduce datele existente in registrul de casa in contabilitatea societatii si verifica corecta introducere a acestora si contarea pe contul corespunzator;
- Introduce corect in contabilitate datele din extrasele bancare in lei sau valuta;
- Verifica in programul de gestiune corectitudinea stocului de marfa si intocmeste situatiile de analiza cerute de management;
- Verifica corectitudinea intocmirii fiselor contabile de furnizori interni si externi si de clienti interni si externi;
- Intocmeste situatii periodice (lunar, trimestrial, semestrial, anual) privind volumul de vanzari realizat, privind situatia clientilor si a produselor;
- Intocmeste situatii periodice (lunar, trimestrial, semestrial, anual) privind incasarile pe produse sau clienti;
- Verifica modalitatea de calcul si introduce in contabilitate lunar valoarea productiei neterminate;
- Tine evidenta contabila a costurilor in cadrul contabilitatii de gestiune, folosind clasa de conturi 9;
- Asigura descarcarea gestiunilor global valorice ale societatii si compara soldurile din rapoartele de gestiune cu soldurile din balanta de verificare;
- Stabileste lunar diferentele de pret aferente productiei realizate si productiei vandute si asigura inregistrarea lor in contabilitate;
- Participa la activitatile de inventariere si asigura valorificarea inventarelor;
- Asigura calcculul amortizarii mijloacelor fixe si asigura introducerea costurilor cu amortizarea in evidenta contabila;
- Verifica modalitatea de inchidere a balantelor de verificare si participa la intocmirea bilanturilor contabile.

CERINTE

- Studii superioare, de preferinta contabilitate si informatica de gestiune;
- Experienta cel putin 2 ani in unitati de productie;
- Cunostiinte MS OFFICE;
- Cunostiinte mod operare sisteme informatice integrate ( ERP);
- Cunostiinte solide de fiscalitate;
- Cunostiinte in sistemul IFRS constituie un plus.

Bine cunoscut producator de lenjerie de dama cu o retea de distributie in extindere in intreaga lume.