Corporate Account Manager

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Participa activ in dezvoltarea portofoliului de clienti prin idenficarea si/sau generarea de oportunitati noi;
Urmareste piata pentru a identifica evenimentele care pot genera oportunitati noi;
Promoveaza catre clienti, prin intalniri si prezentari, solutiile si serviciile de infrastructura IT (identifica problemele/nevoile cu care se confrunta clientii, prezinta arhitectura, componentele si oferta financiara catre clienti, impreuna cu beneficiile si avantajele solutiei propuse);
Mentine relatiile cu clientii pe tot parcursul procesului de vanzare;
Mentine contactul cu clientii deja existenti pentru a genera proiecte noi sau pentru a identifica posibilitati de extindere a proiectului instalat initial;
Urmareste atingerea target-ului de vanzari stabilit impreuna cu superiorul direct;
Mentine relatia cu furnizorii/producatorii de tehnologie si promoveaza activ in interiorul companiei (catre departamentul de Vanzari) produsele si solutiile acestora;
Participa la sesiunile de training si la prezentarile "knowledge transfer" pentru solutiile si serviciile de infrastructura.

CERINTE

Experienta in vanzari similara si relevanta in domeniile: IT&C, tehnologii de virtualizare, platforme hardware (servere, storage, backup, arhivare, replicare, networking, securitate), servicii IT de integrare;
Cunoasterea portofoliului de clienti SAP reprezinta un avantaj;
Cunostinte aprofundate in domeniile: servere, storage, backup, arhivare, virtualizare, business continuity, comunicatii, networking, securitate;
Studii superioare finalizate;
Limba Engleza - nivel mediu-avansat (scris,vorbit);
Competente solide de comunicare, prezentare si negociere;
Reale capacitati de prospectare, de identificare si analizare a nevoilor clientilor, de tratare a obiectiilor si follow-up;
Abilitatea de a convinge, de a crea legaturi, de a castiga increderea;
Atitudine orientata catre client si atingerea obiectivelor;
Persoana ambitioasa, proactiva si rezistenta la stres.

DESCRIEREA FIRMEI

Despre Star Storage

STAR STORAGE este unul dintre cei mai puternici furnizori de soluții de stocare, arhivare și management al informațiilor pentru organizaţii publice şi private din România. Cu 18 ani experiență şi un portofoliu de peste 500 de clienţi în industrii ca financiar-bancar, telecom, producţie, utilităţi sau administrație publică, compania joacă un rol cheie în transformarea digitală a organizaţiilor de orice dimensiune. Lider în furnizarea de conţinut digital, tehnologii mobile şi soluţii de cloud computing, STAR STORAGE are clienţi pe 4 continente în ţări ca USA, Germania, Spania, Italia, Suedia, Elveţia sau Africa de Sud.