Coordonator vanzari FMGC

TIP TOP

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUTII
Elaborează şi urmăreşte realizarea planului de vânzări şi profit
Analizează tendinţele pieţei şi propune Directorului General obiective de vânzări şi profit
Stabileşte obiectivele managerilor din subordine în concordanţă cu obiectivele departamentului
Propune Directorului General politica de preţuri şi asigură aplicarea acesteia
Identifică factori care împiedică realizarea planului şi propune căi de optimizare/ajustează
forecast-uri
Iniţiază colaborări (strategice) cu firme puternice din domeniu implicate în proiecte
Urmăreşte acoperirea naţională cu o reţea de distribuţie eficientă
Propune şi implementează măsuri de reducere a costurilor
Elaborează şi urmăreşte realizarea planului de marketing
Participă activ la stabilirea condiţiilor generale ale colaborării cu furnizorii / clientii
Urmăreşte implementarea planurilor şi a regulilor de lucru specifice
Asigură concordanţa între obiectivele de marketing cu cele de vânzări şi profit
Urmăreşte realizarea obiectivelor de marketing şi ia măsurile corective necesare
Identifică direcţii de dezvoltare şi propune promovarea de produse/soluţii noi
Identifică apariţia de produse/soluţii noi în domeniu
Consultă managementul cu privire la posibilitatea integrării soluţiilor noi
Asigură calitatea serviciilor pre-vânzare
Monitorizează şi contribuie la calitatea serviciilor oferite de echipa de vânzări
Elaborează/implementează programe de măsurare a satisfacţiei clienţilor, propune măsuri de îmbunătăţire
Urmăreşte respectarea obligaţiilor contractuale către clienţi
Asigură rezolvarea cerinţelor clienţilor, concomitent cu susţinerea intereselor firmei
Optimizează stocurile de marfă
Avizează comenzile
Monitorizează şi contribuie la reducerea stocurilor cu mişcare lentă şi eliminarea celor fără mişcare
Stabileşte metode/reguli pentru minimizarea pierderilor datorate stocurilor fără mişcare
Conduce şi organizează activitatea departamentului
Stabileşte sarcinile salariaţilor din subordine şi priorităţile în executarea acestor sarcini
Participă la programele de elaborare şi actualizare a fişelor de post ale salariaţilor din subordine
Evaluează periodic activitatea salariaţilor din subordine
Negociază şi conciliază situaţiile conflictuale apărute în relaţiile interpersonale

CERINTE

Cerinte
NIVEL DE STUDII: studii superioare
CURSURI DE PREGĂTIRE: vânzări, marketing, management
EXPERIENŢĂ:
ÎN SPECIALITATE: experienţă în vânzări minim 5 ani
PE POST: minim 2 ani experienţă pe post asemănător
CUNOŞTINŢE NECESARE:
Tehnici de vânzare directă şi indirectă
Tehnici de negociere
Canale de informare media
Management
Operare PC – MS Office
Limba engleză (citit, scris, vorbit)
Cunoaşterea în profunzime a pieţei locale

BENEFICII OFERITE

Pachetul salarial se va discuta in cadrul interviului

Activitate in domeniul patiserie – cofetarie si productie de biscuiti.