Coordonator programe sociale

Asociatia Sprijinirea Integrarii Sociale (ASIS)

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Indruma si ajuta responsabilii programelor sociale in pregatirea si operarea fiecarui program
- Asigura mentinerea programelor ASIS in parametrii de referinta
- Asigur¿ rezolvarea problemelor ap¿rute în cadrul programelor
- Planifica si urmareste bugetele aferente programelor sociale ale ASIS
- Verifica periodic mentinerea inventarelor de bunuri aferente programelor
-Supravegheaza in mod regulat activitatea fiecarui responsabil de program si evalueaza rezultatele prestatiei profesionale a fiecaruia dintre acestia
- Supravegheaza si evalueaza periodic activitatea angajatilor din cadrul programelor sociale
- Monitorizeaz¿ în timp progresul atins fa¿¿ de obiectivele propuse ¿i redacteaz¿ rapoarte lunare.
- Organizeaza intalniri regulate ale intregului personal angajat in programele sociale
- Asigura cu regularitate informatiile statistice si financiare cerute de conducerea ASIS
- Participa la procesul de recrutare si selectare a candidatilor pentru toate posturile din programele sociale ale ASIS
- Organizeaza activitatea de recrutare a voluntarilor
- Organizeaza, supravegheaza si evalueaza in mod regulat activitatea voluntarilor
- Participa la intalnirile de lucru extraorganizationale destinate sa contribuie la dezvoltarea structurilor si activitatilor ASIS
- Se preocupa de difuzarea cat mai larga a informatiilor despre programele ASIS in randul formatorilor de opinie, al potentialilor donatori si al institutiilor si autoritatilor statului
- Contribuie la conceperea si aplicarea unor noi programe sociale
- Se preocupa de gasirea unor noi sponsori, donatori, finantatori pentru programele aflate in derulare sau pentru programe noi
- Verifica mentinerea standardelor de sanatate si de siguranta in cadrul programelor sociale ale ASIS
- Mentine si dezvolta legaturile dintre programele sociale ale ASIS
- Mentine si dezvolta legaturi cu alte ONG-uri, cu mass media, cu institutii si autoritati ale statului si cu sponsori-donatori

CERINTE

- Studii superioare într-un domeniu adecvat

- Experien¿¿: minim 3 ani in domeniul asistentei sociale
minim 1 an intr-o pozitie similara

Abilitati /cunostinte /atitudini :

- Capacitate de planificare
- Capacitatea de comunicare interpersonal¿
- Abilitatea de a rezolva problemele
- Cunostinte de utilizarea computerului ¿i a programelor: Word, Excel, PowerPoint
- Baza energetica buna
- Spirit de initiativa
- Spirit organizatoric
- Capacitatea de a finaliza actiuni incepute
- Gandire pozitiva
- Simtul umorului

BENEFICII OFERITE

-perfectionare continua prin schimburi de experienta si formari periodice in tara si/sau strainatate
- abonament pt. mijloacele de transport in comun

Asociatia ASIS este o organizatie neguvernamentala infiintata in 1994. Activitatea ASIS are drept tel reducerea progresiva a numarului persoanelor defavorizate, pana la reintegrarea sociala completa si stabila a tuturor persoanelor care sunt acum marginalizate. Programele asociatiei sunt orientate in special spre tinerii defavorizati (fete si baieti, fosti copii ai strazii sau tineri care parasesc institutiile de protectie ale statului ) si familiile acestora.