Coordonator Departament Contabilitate Mijloace Fixe (Cod AL MF)

Kaufland Romania SC

Job expirat

RESPONSABILITATI

Normarea, coordonarea si verificarea desfasurarii urmatoarelor activitati, in conformitate cu legislatia in vigoare si cerintele grupului:
- Inregistrarea facturilor de mijloace fixe, verificarea contractelor aferente;
- Crearea inregistrarilor de baza pentru mijloace fixe in SAP;
- Capitalizarea, amortizarea, majorarea, reevaluarea, transferurile si retragerile de mijloace fixe;
- Inregistrarea ajustarilor intre contabilitatea locala si cea de grup;
- Constituirea de provizioane in domeniul mijloacelor fixe la inchiderea de luna si de an;
- Rapoarte lunare referitoare la: fisa istoric mijloace fixe; achizitii; retrageri; actualizarea fisierului Excel ¿¿¿Investitii in curs¿¿¿ pentru fiecare locatie;
- Oferirea de informatii pentru inventarierea anuala a mijloacelor fixe, inregistrarea rezultatelor inventarierii, participare la inventarierea fizica;
- Arhivarea documentelor (facturi mijloace fixe, procese verbale de receptie, respectiv casare, bonuri de transfer), cu respectarea procedurilor interne ale companiei;
Responsabil de audit in domeniul mijloacelor fixe;
Participarea la activitatile de inchidere de luna/an in domeniul mijloacelor fixe (efectuare de verificari, intocmiri de rapoarte);
Recrutarea personalului calificat, necesar pentru buna desfasurare a activitatii departamentului; intocmirea fiselor posturilor angajatilor departamentului, asigurarea scolarizarii noilor angajati ai departamentului sau ai altor departamente;
Dezvoltarea si evaluarea angajatilor departamentului;
Elaborarea si intocmirea de rapoarte periodice de evaluare a performantei departamentului;
Asigurarea unor procese intra- si interdepartamentale eficiente si sigure;
Propunerea si respectarea bugetului de cheltuieli;

CERINTE

Studii economice de specialitate in domeniul economic;
Cunostinte aprofundate de contabilitate;
Experienta relevanta intr-o pozitie similara (preferabil minim 2 ani in cadrul departamentului contabil al unei companii multinationale);
Excelente abilitati de comunicare;
Atitudine orientata in directia satisfacerii clientilor interni si externi;
Capacitate de automotivare si, in egala masura, de motivare a celorlalti;
Bune cunostinte operare MS Office (Excel, Word, Power Point);
Cunostinte operare SAP;
Abilitatea de a lucra in conditii de stres cu respectarea termenelor limita;
Cunostinte de limba engleza (cunostinte de limba germana constituie un avantaj).

Cu peste 800 de filiale Kaufland este pe plan intern si international una din cele mai dinamice companii din domeniul comertului cu amanuntul din Germania.
Calitatea, gama diversificata de produse cat mai ales preturile mici sunt pentru client cele mai importante criterii de alegere.
Kaufland indeplineste exact aceste dorinte.
La Kaufland clientul este mereu in centrul atentiei.
Acestea sunt bazele succesului nostru.
Sunteti interesati?
Atunci va rugam sa ne trimiteti scrisoarea de intentie specificand pozitia si codul pozitiei pentru care aplicati, CV-ul, o fotografie, copii dupa actele de studii care va reprezinta cel mai bine.
Va rugam sa ne comunicati informatii in legatura cu disponibilitatea de a incepe activitatea in cadrul firmei cat si asteptarile salariale.
Kaufland Romania SCS
Soseaua Colentina Nr.6
RO-021173 Bucuresti
Fax.:021.305.70.76
E-Mail: recrutare@kaufland.ro