Coodonator Departament Mijloace Fixe(AL MF)

Kaufland Romania SC

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Normarea, coordonarea si verificarea desfasurarii urmatoarelor activitati, in conformitate cu legislatia in vigoare si normele contabile ale grupului:

o Inregistrarea facturilor de mijloace fixe urmarind respectarea contractelor aferente proiectelor de investitii; contabilizarea tranzactiilor specifice proceselor contabilitatii mijloacelor fixe: puneri in functiune, transferuri, casari, vanzari, donatii de mijloace fixe
o Inregistrarea ajustarilor intre contabilitatea locala si cea de grup
o Activitatile specifice de inchidere lunara si anuala cum ar fi constituirea de provizioane in domeniul mijloacelor fixe, pregatirea si analizarea informatiilor cu privire la mijloacele fixe precum si furnizarea de rapoarte specifice contabilitatii mijloacelor fixe: situatia lunara a imobilizarilor, situatia punerilor in functiune, situatia retragerilor, rapoarte aferente proiectelor de investitii finalizate si a celor contabilizate in conturile de imobilizari in curs si avansuri pentru imobilizari, rapoarte cuprinzand amortizarea, etc.
o Activitatea de inventariere a mijloacelor fixe prin pregatirea si furnizarea de liste de inventar, participarea la actiuni de inventariere in diferite filialele Kaufland din toata tara, inregistrarea rezultatelor inventarierii.

• Responsabil pentru furnizarea de informatii, rapoarte, analize in procesul de auditare a situatiilor financiare anuale.
• Responsabil pentru stabilirea necesarului de personal pentru buna desfasurare a activitatii departamentului, recrutarea personalului calificat; organizarea activitatii angajatilor departamentului; intocmirea fiselor posturilor angajatilor departamentului, asigurarea scolarizarii noilor angajati ai departamentului sau ai altor departamente;
• Dezvoltarea si motivarea angajatilor departamentului;
• Elaborarea si intocmirea de rapoarte periodice de evaluare a performantei departamentului;
• Asigurarea unor procese intra- si interdepartamentale eficiente si sigure;
• Propunerea si respectarea bugetului de cheltuieli;

CERINTE

• Pasiune pentru contabilitate;
• Abilitati de coordonare eficace a unei echipe de economisti, bun organizator, gandire in perspectiva;
• Excelente abilitati de comunicare si o atitudine orientata in directia satisfacerii clientilor interni si externi;
• Cunostinte de specialitate in domeniul contabilitatii, in special in domeniul contabilizarii tranzactiilor cu mijloace fixe, dobandite prin studii de specialitate si/sau exercitiu practic suficient pe un post similar, preferabil in cadrul departamentului de contabilitate al unei companii multinationale;
• Bune cunostinte operare MS Office (Excel, Word, Power Point);
• Cunostinte operare SAP constituie un avantaj;
• Cunostinte de limba engleza (cunostinte de limba germana constituie un avantaj).

Cu peste 800 de filiale Kaufland este pe plan intern si international una din cele mai dinamice companii din domeniul comertului cu amanuntul din Germania.
Calitatea, gama diversificata de produse cat mai ales preturile mici sunt pentru client cele mai importante criterii de alegere.
Kaufland indeplineste exact aceste dorinte.
La Kaufland clientul este mereu in centrul atentiei.
Acestea sunt bazele succesului nostru.
Sunteti interesati?
Atunci va rugam sa ne trimiteti scrisoarea de intentie specificand pozitia si codul pozitiei pentru care aplicati, CV-ul, o fotografie, copii dupa actele de studii care va reprezinta cel mai bine.
Va rugam sa ne comunicati informatii in legatura cu disponibilitatea de a incepe activitatea in cadrul firmei cat si asteptarile salariale.
Kaufland Romania SCS
Soseaua Colentina Nr.6
RO-021173 Bucuresti
Fax.:021.305.70.76
E-Mail: recrutare@kaufland.ro