Controlor Intern BRD Asigurari de Viata

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Participarea la revizuirea sistemului de control intern in cadrul tuturor structurilor societatii cu respectarea prevederilor legale in vigoare
- Revizuirea periodica a activităţilor de control intern pentru a identifica şi a evalua în mod corespunzător orice riscuri nou-apărute ca urmare a dezvoltării activităţii in colaborare cu departamentul managementul riscurilor
- Efectuarea de verificari suplimentare pe baza deficientelor observate in cadrul sistemului de control intern si colaborarea cu restul departamentelor in vederea stabilirii de planuri de actiune si termene limita de remediere a aceastora
- Raportarea nivelului de conducere competent a deficienţelor identificate în legătură cu sistemul de control intern.
- Elaborarea raportarilor specifice legate de sistemul de control intern si activitatea de conformitate
- Urmarirea si implementarea recomandărilor formulate de auditul intern, de auditorul financiar extern şi de autoritati cu privire la deficienţele sistemului de control intern
- Pastrarea si actualizarea permanenta a listei procedurilor de la nivelul companiei

Activitatea de Conformitate

- Asigurarea conformitatii tuturor produselor noi sau a modificarilor semnificative cu legislatia nationala, practicile pietei si regulile Grupului Societe Generale, gestioneaza procedurile de control de conformitate a produselor noi, evidentiaza neconcordantele
- Monitorizarea implementarii masurilor privind activitatea de conformitate
- Elaborarea procedurilor si instructiunilor specifice activitatii de monitorizare a activitatii de conformitate si prevenirea spalarii banilor

Activitatea privind petitiile

- Inregistrarea petitiilor in Registrul de Petitii
- Pregatirea raportarii trimestriale catre autoritati

CERINTE

- Studii superioare
- Cunoasterea legislatiei in domeniul specific asigurarilor
- Cunoasterea limbii engleze- nivel avansat
- Aptitudini de centralizare a datelor, organizare si planificare
- Experienta profesionala necesara specificului, intinderii si complexitatii activitatii
- Detinerea unei experiente de cel puțin 3 ani în domeniul de specialitate
-Buna adaptabilitate si capacitate de reactive rapida la solicitari
-Foarte bune capacitate de relationare si pro-activitate
-Analiza si interpretarea datelor/ Evaluarea informatiilor
-Atentie la detalii
-Autonomie si initiativa
-Spirit de echipa

BENEFICII OFERITE

Contract pe perioada nedeterminata
- Posibilitatea de a va alatura unei echipe de profesionisti.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.