Controlor de Risc

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Evalueaza riscul de contrapartida pentru facilitatile la care este necesara interventia controlorului de risc.
- Monitorizeaza permanent evolutia portofoliului de credite si a altor angajamente ale clientelei Non Retail, inclusiv a celor problema si neperformante si depistarea din timp a semnalelor negative cu impact asupra calitatii portofoliului de angajamente al bancii in vederea diminuarii posibilelor pierderi.
- Participa la activitatea de simulare a provizioanelor si de constituire a provizioanelor finale, pentru luarea din timp a masurilor ce se impun pentru diminuarea acestora.
- Contribuie la punerea in aplicare a politicii de risc.

CERINTE

- Studii superioare
- Experienta in analiza financiara, contabila si tehnici de analiza aplicate in activitatea de creditare aferenta clientelei persoane juridice
- Cunostinte operare PC : MS Office, MS Outlook, aplicatii bancare curente (Ibank)
- Cunoasterea legislatiei in vigoare (in primul rand legislatia bancara si fiscala)
- Experienta in activitatea de creditare.

Profilul candidatului:

- Cunoasterea limbii engleze
- Orientare spre rezultate
- Atentie la detalii
- Cooperare
- Capacitate de analiza si sinteza
- Simt de raspundere ridicat, obisnuinta de a lucra intr-un mediu bancar
- Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Contract pe perioada nedeterminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.